Titanic neden battı?

“Titan” mitolojide evreni idare eden tanrının adıydı ve geminin (Titanic) sahipleri (Tövbe Hâşâ) bu gemiyi Tanrı’nın bile batıramayacağını iddia ediyorlardı. O gece gökyüzünün...

“Titan” mitolojide evreni idare eden tanrının adıydı ve geminin (Titanic) sahipleri (Tövbe Hâşâ) bu gemiyi Tanrı’nın bile batıramayacağını iddia ediyorlardı. O gece gökyüzünün çok aydınlık olmasından mütevellit ufuk çizgisi olduğundan yüksek görülüyordu, uzak mesafeler için hazırlanan özel dürbün bir kasada kilitli kalmıştı ve kullanılamıyordu. Bu iki sebepten yaklaşılmakta olan buzdağı geç fark edilmişti ve buzdağına çarpma ihtimaline karşı güvertenin altı odacıklar şeklinde yapılmasına rağmen yapılan ani manevra ile gemi baştan veya kıçtan değil yanlamasına buzdağına çarptığı için tüm odacıklar bir jilet gibi yarılarak (çeliğe katılan kükürt yüzünden) su almıştı.

İşte bilinen bazı sebepler bunlar. Fakat Titanic’i batıran asıl sebep “iyi yönetilmemesiydi” bu hataların hiçbiri iyi bir yönetici ekip tarafından zaten yapılmazdı ve Titanic batmazdı.

Ülkemizde yaşanan kağıt sıkıntısı sebebiyle gazete sayfalarında da bir düzenleme yapılması zarureti hâsıl olduğundan artık her hafta tek yazıyla buluşabiliyorken –“yazının girişinde bu mavra ne alaka?” diyecekseniz haklısınız ama bu hikâye şu anda Fenerbahçe’de yaşananlara çok benzediği için ferasetinize hitap ediyorum Ey Okur.

Kaptan Köşkündeki de dümenci de, çarkçı da, çımacı da bu işlerde acemi çıktı. Hal bu ki; CV’leri oldukça kalabalık görünüyordu işe başlamadan önceki mülakatlarda. Atadan-dededen tevarüs eden genler belki iş hayatında başarı sağlamıştı ama gemi yönetimi başka bir uzmanlıkmış meğer. Mihmandarları da “mantara bağlayınca” buyurunuz koskoca Fenerbahçe ligde 17. sırada.

Uzak yol tecrübesi olmayan Hollandalı bir dümencide uzun süre gereksiz yere ısrar edilmesi buzdağını fark etmeyi çok geciktirdi. İtalyan-Fransız “kırması” Lostromo’nun seçtiği tayfalar genellikle problemli Mağriplilerden oluşunca eskiler-yeniler kavgası tez zamanda patladı ve kimse kazana kömür basmadı en çok lazım olan zamanda.

Nice sonra dümenciye yol verildi ama niyeyse yamağı ile devam edildi bir müddet daha. Bu arada kimse ufka bakmıyor gündelik kavgalarla ve hızla buzdağına doğru yol alınıyordu. Yamak da çare olmayınca başladılar gene uzak diyarlardan yeni dümenciler bakmaya ama onlara lazım olan iki yerli ve milli dümenci de ellerinin altında olmasına rağmen niyeyse maceraya doymuyordu gençler bir türlü.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AMME HİZMETİ 13 Kasım 2019 | 26 Okunma ARİTMİ 06 Kasım 2019 | 41 Okunma Subay ve centilmen 30 Ekim 2019 | 41 Okunma Çebilerden bir Çebi 23 Ekim 2019 | 95 Okunma ASKER SELAMI 16 Ekim 2019 | 24 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar