Sistem çalışır, organize işler

Meşhur Wikipedia’da “Sistem” şöyle tarif ediliyor; “Sistem, soyut ve somut olarak, birbiriyle etkileşen veya ilişkili olan, bir bütün oluşturan cisim veya varlıkların bileşkesidir. “. Bu tariften bir şeyler...

Meşhur Wikipedia’da “Sistem” şöyle tarif ediliyor; “Sistem, soyut ve somut olarak, birbiriyle etkileşen veya ilişkili olan, bir bütün oluşturan cisim veya varlıkların bileşkesidir. “. Bu tariften bir şeyler çıkarmak için öncelikle kendi zihnimizde bu ifadelerin karşılığı olan kavramlardan ne anladığımıza karar vermeliyiz. Sonrası kolay. 

Toplum olarak, içinde bulunduğumuz sıkıntıların temel kaynağının sistem/sistemsizlik olduğu konusunda hemen hemen hemfikiriz. Eğitim, hukuk ve sağlık başta olmak üzere, sistemde yapılan olumlu düzenlemelerin etkilerini görmeye başladıkça diğer alanlarda da ihtiyaca yönelik düzenleme beklentimiz artıyor. Sistem bileşenlerinden olan halk yani bizler, sporla ilgili sistem revizyonu ve iyileştirmelerinin daha fazla ertelenmesini is-te-mi-yo-ruz.

Tıkanma

Eğitim, hukuk ve sağlıkla ilgili problemler, bir gazete makalesinin ötesinde kitaplar dolusu hacimde olduğu için bir tarafa bırakıyor ve kendi konumuza dönüyoruz: özellikle spor alanında, bir saatin birbirini tamamlayan dişlileri gibi tıkır tıkır çalışacak ve başarı üretecek bir hale gelemezsek, gençlerimizi köreltecek ve kaybedeceğiz. Altyapı-üstyapı üretim ve bağlantısını akışkan bir hale getirmek için gereken organizasyonu (hiç gocunmadan-çekinmeden) ithal ederek tıkanan sistemimizi çözmeli, toplumumuzu rahatlatmalıyız. Kolaycılığa kaçmadan, emek harcayarak, sabır ederek ve ter dökerek bu gelişimi sağlamak gençlerimize olan borcumuzdur. Avrupa’nın birçok ülkesinin nüfusunun kat be kat fazlası 13 milyon kişilik bir gençler ordusu var elimizde; iyi değerlendirir, iyi yetiştirir ve geleceğinden emin kılabilirsek bu potansiyel Türkiye Cumhuriyeti’nin güvencesi olacaktır.

İşlerlik

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
GRUP DEĞİL ŞURUP 04 Aralık 2019 | 24 Okunma VERGİLENDİRİLMİŞ KAZANÇ 27 Kasım 2019 | 19 Okunma SÜRDÜREBİLİRLİK 20 Kasım 2019 | 67 Okunma AMME HİZMETİ 13 Kasım 2019 | 26 Okunma ARİTMİ 06 Kasım 2019 | 42 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar