Seviye

Toplumu bilgilendirme ve aydınlatma görevleri de olan ‘medya’  özellikle televizyonlarda son zamanlarda yaşananlar, sağduyulu halkımız tarafından ibretle ve hayretle izlenmeye devam ediliyor. Spor programcılığı adı...

Toplumu bilgilendirme ve aydınlatma görevleri de olan ‘medya’  özellikle televizyonlarda son zamanlarda yaşananlar, sağduyulu halkımız tarafından ibretle ve hayretle izlenmeye devam ediliyor. Spor programcılığı adı altında gerçekleşen diyaloglar ve konuların işleniş biçimleri günden güne seviye kaybediyor. Özellikle “gazeteci” olarak bilinen kişilerin hal ve tavırları sporsever gençlerimize olumsuz örnek olabiliyor.

Rakip taraftar yasağını kaldırma denemelerinin yapıldığı günlerde ve hele 15 Temmuz gibi derin bir şoku atlatmaya çalışan toplumumuzu, gerginlik ve kavga ile değil, birlik-beraberlik ve sevgi ile motive etmemiz gerekiyor. Sorumlu yayıncılık anlayışının bir gereği olarak, kanunen suç sayılmayan her türlü görüş ve düşüncenin ifadesi anayasal güvence altında olduğundan; fikir, görüş, din, ırk,  mezhep, parti, takım gibi hassas konularda programlara çıkan insanların bu özgürlüklerini kullanırken çok dikkatli olmaları gerekiyor.

Bir tanesi; verdiği kararlar 1991 yılından beri (Fenerbahçe-Beşiktaş maçında çizgiyi geçip geçmediği anlaşılamayan top ve gol kararı ile) tartışılan ve gül gibi mesleği (Hekim) dururken neden hakemlik yaptığına anlam verilemeyen bir futbol figürü, bir diğeri yeteneklerini, yeşil sahalarda göstermekten çok yaşadığı hızlı gece hayatında sergileyen ve bir dönem mafya suçlamasından arananlara kulüp üzerinden vize hizmeti sağlayan(telefon görüşmeleri arşivlerde) eski bir futbolcu-menajer, bir tanesi  ıslah-ı nefs ettikten sonra köşesine çekilen, Karagümrük’te mütevazi bir hayat sürerken bu işlere nasıl dahil olduğu anlaşılamayan efsane defans oyuncusu, ve içlerinde en genç ama sesi en çok çıkanı, ilginç olabilmek uğruna yalan atmaktan, asparagas haberler (Toschak’ın Fenerbahçe’ye transferi) üretmekten çekinmeyeni, her dönem uğruna kavga edebileceği birilerine kendini beğendirmek için yapmadığı çılgınlık kalmayanı ile ilginç moderatörü bu orta oyununu tamamlıyor. Haftanın muhtelif akşamlarında, özellikle genç ve hayat tecrübesi görece az bir kitle tarafından saatlerce izlenerek kafalar karışıyor, genç dimağlar kararıyor. Düzmece ve kurmaca ile gerçeği ayırt etmenin zorlaştığı günümüz televizyon dünyasında, kendi inşa ettikleri çamur havuzunda rakipsiz kulaç atmanın keyfini sürüyorlar, çamurlarını sağa sola sıçrata, sıçrata. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Enver Paşa gibi... 20 Mayıs 2020 | 152 Okunma Tabutta rövaşata 13 Mayıs 2020 | 44 Okunma Yeni normal 06 Mayıs 2020 | 60 Okunma B PLANI YOK 29 Nisan 2020 | 48 Okunma Son pişmanlık 25 Nisan 2020 | 43 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar