Kutu kutu pense!

Cine 5, Teleon, Lig TV, Tivibu, Digiturk derken; “sabah oldu erken”. Ülkemizde uzun yıllar TRT’nin tekelinde olan Futbol Maçları Naklen Yayını konusu şu günlerde yeni bir aşamaya gelmiş durumda. Birisi İtalya’dan...

Cine 5, Teleon, Lig TV, Tivibu, Digiturk derken; “sabah oldu erken”. Ülkemizde uzun yıllar TRT’nin tekelinde olan Futbol Maçları Naklen Yayını konusu şu günlerde yeni bir aşamaya gelmiş durumda. Birisi İtalya’dan üçü yerel, dört TV Platformu ve mevcut 3 GSM Telefon operatörü bu ihale için çıkacak şartnameyi bekliyor. Decoder ve kutu çöplüğüne dönen televizyonlarımızın raf ve sehpaları için bakalım yeni ne sürprizler olacak? 

Rakam gerçekçi mi?

25 Kasım 2017 günü yapılacak yeni yayın ihalesi öncesinde Federasyon, Süper Lig A.Ş. ve taraftar üçgeninde de ilginç gelişmeler oluyor. Daha önceki yazılarımızda buna dair beklentilerimizi sizlerle paylaştığımız için şaşırmasak bile, ortaya çıkmaya başlayan bazı belirtiler “hastalığı” teşhis etmemizi kolaylaştırıyor. Öncelikle kulislerde dolaşmakta olan 600-650 Milyon Dolar rakamı hangi verilere göre hesaplandı bu bilinmiyor. Sezon sonunda süresi bitecek ihale rakamının % 50 fazlası bir beklenti için, dünden-yarına ne gibi bir artı değer üretilerek Ligimize katıldı? ya da katılacak ?  Zlatan İbrahimoviç ve Ronaldo mu oynuyor Ligimiz de ? Pep Guardiola ve Mourinho Türkiye’de mi çalışmaya başladı? Tribünler tıklım tıklım ve küme düşmemeye oynayan takımlarımız bile her hafta 35-40 bin seyirciye mi oynuyorlar?  Bu Ligi ve oynanan maçları bu kadar değerli kılan sebep/faktör nedir; eğer yukarıdaki soruların cevabı “Hayır” ise!

Federasyon, % 12’den 4’e düşen payından zarar etmemek için taban fiyatı yüksek tutmaya çalışmıyorsa, Futbol Kulüplerimizin ortak şirketi Süper Lig A.Ş. günden güne eriyen seyirci ve ürün satış gelirlerini arttırmak için uğraşmak istemiyorsa ve bir cazibe merkezi olmaktan çok, Katar- Çin pazarından önceki son istasyon olan futbol pazarımız yerinde sayıyorsa bu bedel nasıl ve kim tarafından ödenecek? 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tebdil-i mekân 24 Nisan 2019 | 19 Okunma Arrivederci Signore! 17 Nisan 2019 | 30 Okunma Ya düşerse? 10 Nisan 2019 | 35 Okunma Menajerlik işleri 03 Nisan 2019 | 21 Okunma Düyun-u Umumiye gibi 27 Mart 2019 | 61 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar