Karanlık oda

Tartışmalı kararların azaltılması ve daha adil bir oyun için VAR odası ile ilgili olarak ufak bir-iki düzenleme daha gerçekleşebilirse ülkemizde futbolun gelişimi ve gerilimin azaltılması açısından faydalı olacak.

Köroğlu’nun “tüfenk icat oldu, mertlik bozuldu” dediği gibi VAR icat oldu, futbol bozuldu diyesi geliyor insanın, onca yaşanandan sonra.

Köroğlu, tüfenk icat oldu mertlik bozuldu derken; eskiden insanlar kozlarını karşı karşıya gelip paylaşırlardı, bu ya bir tabanca ile ya bir bıçak ile ama ille de yüz yüze olurdu. Düşmanını görür, yapacağı hamleyi az-çok tahmin eder, ona göre sen de hamleni yapardın demek istiyor olsa gerek.

Tüfeğin icat olmasıyla, uzun menzilin verdiği avantajla artık düşmanla karşı karşıya gelmeye gerek kalmadığından tam Çetin Altan’ın çok nefis bir benzetmeyle tarif ettiği gibi; doğu kültüründe pusu vardır, batı kültüründe düello gerçeği daha da öne çıkmıştır. Bizde düello bilinmez, kin ve hınç, pusu ile tedavi edilir bir sızıdır yüreklerde hem de tüfeğin de sağladığı uzun menzil keskinliğiyle.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ZİRVEDEN DİBE 23 Şubat 2021 | 382 Okunma KÜFÜR KİME YAKIŞIR? 16 Şubat 2021 | 30 Okunma AŞILAMA OLMAZSA 10 Şubat 2021 | 27 Okunma TOPLU İNTİHAR 03 Şubat 2021 | 66 Okunma Olimpik virüs 27 Ocak 2021 | 49 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar