Kamikaze

Anlam olarak "tanrısal rüzgâr", "ruhani rüzgâr" veya "kutsal rüzgâr" demek oluyor Japoncada. Aslında Kamikaze Pilotu demek daha doğru ama yaygın söyleyiş Japonca kısmıyla olduğu için biz de başlığa Kamikaze dedik.

Anlam olarak "tanrısal rüzgâr", "ruhani rüzgâr" veya "kutsal rüzgâr" demek oluyor Japoncada.

Aslında Kamikaze Pilotu demek daha doğru ama yaygın söyleyiş Japonca kısmıyla olduğu için biz de başlığa Kamikaze dedik.

Anlam olarak "tanrısal rüzgâr", "ruhani rüzgâr" veya "kutsal rüzgâr" demek oluyor Japoncada. 2. Dünya Savaşı sırasında Japon İmparatorluk pilotlarından Müttefik kuvvetlere ait gemilere intihar saldırısı yapan havacılara verilen ad olarak biliyoruz. Kamikaze pilotları bilinçli olarak bombalar, patlayıcılar, torpidolar veya çok miktarda yakıtla yüklü olan uçaklarını Müttefik gemilerine çarparak alışılmış bir saldırıya kıyasla çok daha fazla zarar vermeyi amaçlıyorlardı. En büyük ve bilinen Kamikaze operasyonu Pearl Harbour Baskını olarak geçer tarihe. O gün (8 Aralık 1941 sabahı) Kamikazeler, saldırı sonucu 12 Amerikan savaş gemisini ciddi şekilde hasara uğratmış veya batırmış ve 188 savaş uçağını imha etmiş ve 2 bin 403 Amerikan askeri ile 68 sivilin ölümüne neden olmuştur.

Rıdvan Dilmen’in bu Pazartesi gecesi NTV’de Murat Kosova ile yaptığı programı izlerken aklımıza ister-istemez Japon intihar pilotları olan kamikazeler geldi. Bir nevi kamikazelik yaptı yılların futbol insanı o gece.

 

 

 

 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sübvansiyon 25 Kasım 2020 | 35 Okunma Rüzgar gibi geçti 18 Kasım 2020 | 29 Okunma Beyaz fil 11 Kasım 2020 | 32 Okunma Hem dersini bilmiyor 04 Kasım 2020 | 40 Okunma 29-0 28 Ekim 2020 | 59 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar