Eğitim şart!

Cem YILMAZ’ın ürettiği bir reklam karakterinin klişe sözüydü “ Eğitim şart!”  Gerçi o başka bir gerekçeyle söylüyordu ama çok haklıydı. Eğitim şart! derken. Yurt...

Cem YILMAZ’ın ürettiği bir reklam karakterinin klişe sözüydü “ Eğitim şart!”  Gerçi o başka bir gerekçeyle söylüyordu ama çok haklıydı. Eğitim şart! derken.

Yurt dışında yaşayan ve futbola meraklı Türklerden oluşan bir mail grubumuz var ve bu arkadaşlarımız bulundukları ülkelerdeki Futbol altyapı-öz kaynak düzeni ile ilgili olarak bazı araştırmalar yaptılar, bu araştırmalar sonucunda da bazı değerlendirmelere ulaşıldı. Paris Clairefontaine ve Fransa’daki diğer altyapı eğitim sistemi başta olmak üzere, Güney Afrika’daki Ajax Cape Town Gençlik Merkezi, Meşhur La Masia Barcelona altyapı öz kaynak düzenin nasıl işlediğini, futbolcu havuzunun nasıl oluşturulduğunu ve planlama ile üretim aşamalarının ne şekilde gerçekleştirildiğine dair yapılan onlarca araştırma ve yazı gözden geçirildi. Ülkemizde de kulüp alt yapıları ve Altınordu/Seyid Mehmet ÖZKAN modeli incelenmeye çalışıldı.

Sorun

Ülkemizde spor kulüpleri yasasının bir türlü çıkmaması sebebiyle (Bununla ilgili de bir yazı hazırlamaktayız), Dernekler Kanunu’na göre yönetilen küçük-büyük tüm futbol kulüplerimiz ne yazık ki çağdaş bir organizasyona sahip değiller. Hal böyle olunca, ilk yatırım maliyeti yüksek, verim alım süresi nispeten uzun ve belli yüzdelerle ölçülebilir olmadığından Spor Kulübü Derneği Yöneticileri olan abilerimiz, amcalarımız bu işe (altyapı deyince bazıları su ve kanalizasyon işleri bile sanabilir) pek sıcak bakmıyorlar. Her şeyi Devlet’ten beklemek de genetik bir alışkanlığımız olunca sistem tıkanıyor maalesef.

Görev

Çözümsüzlük sarmalına girmeden şöyle pratik bir başlangıç düşünülebilir; Futbol Federasyonumuz topa girerek bu konuyu düzenleyebilir ve icra edebilir. Elindeki maddi imkanlar ve arkasındaki devlet gücü ile kuruluş kanununun kendisine verdiği yetkiden hareketle (1. Maddedeki “teşkilatlandırmak ve geliştirmek) Güzel Ülkemizin en az beş bölgesinde Futbol Liseleri açarak işe başlayabilir. Açılacak Futbol Liselerinde yatılı olan öğrenciler, Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile hazırlanacak müfredatlarında yapılacak özel bir iki düzenleme ile hem eğitim-öğretim hayatlarını sürdürürler hem de yeteneklerine uygun bir futbol eğitimi alabilirler. 4+4+4 sistemindeki son iki  dilim (sekiz sene) kariyerlerini oluştururken okuldan kaytarmak, dersleri asmak vb. sıkıntıları da giderecek ve hem beşeri ilimlerle hem de sporla-futbolla iç içe bir hayat sürmelerini sağlayacaktır.

Hamle

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
GRUP DEĞİL ŞURUP 04 Aralık 2019 | 24 Okunma VERGİLENDİRİLMİŞ KAZANÇ 27 Kasım 2019 | 20 Okunma SÜRDÜREBİLİRLİK 20 Kasım 2019 | 67 Okunma AMME HİZMETİ 13 Kasım 2019 | 26 Okunma ARİTMİ 06 Kasım 2019 | 42 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar