Düyun-u Umumiye gibi

2019 takvim yılının ilk günlerinde başlayan çalışmalar; vade-ödeme planı-borçların döndürülmesi-gelir gider dengesi-sürdürülebilirlik gibi konularda uyulacak standartları belirlemiş ve kulüplerimizin 31 Ocak 2019 bilançoları üzerinden bir taslak senaryo hazırlanmıştı.

Ne var ki; 31 Mart’ta idrak edeceğimiz mahalli seçimler sebebiyle bu çalışma gündemden düşürülerek seçimler sonrasına ertelenmiş anlaşıldığı kadarıyla.

Gelelim hepimizin pek yakından ve severek ilgilendiği bir konu olan futbolla, sevimsiz çağrışımlar yapan ve zihinlerimizde negatif bir algıya sebep olan başlıktaki “Düyun-u Umumiye-i Osmaniye Varidat-ı Muhassasa İdaresi”nin ne ilgisi olduğuna; Osmanlı İmparatorluğu’nun Batılı devletlerden aldığı borçların takibi ve ödenmesinin sağlanmasını icra etmek üzere, günümüzde Genel Borçlar İdaresi diye anlayabileceğimiz bir yapılanma bu Düyun-u Umumiye. 1881 yılında Batılı devletlerin zorlamasıyla ve Muharrem Kararnamesi diye bilinen Sultan Abdülhamid Han tarafından yayınlanan fermanla ihdas ediliyor. İlk merkezi bugünkü İstanbul Erkek Lisesi’nin olduğu bina daha sonra Cumhuriyet’le birlikte Fransa’ya taşınıyor ve Osmanlı İmparatorluğu’nun kalan son borcu 1954 yılında ödenerek bu hesap kapatılıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YIKTIN PERDEYİ EYLEDİN VİRAN 15 Ocak 2020 | 38 Okunma BAŞKAN'A AYAR 08 Ocak 2020 | 30 Okunma HOMO, HOMİNİ, LUPUS 01 Ocak 2020 | 46 Okunma MARKA DEĞERİ 25 Aralık 2019 | 34 Okunma MİRASYEDİLER 18 Aralık 2019 | 21 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar