Beyaz fil

Beyaz fil; tabiatı itibarıyla hem çok nadir bulunan ama renginin hafif pembemsi beyaz olmasının dışında bir işlevi, özelliği ve anlamı olmayan bir mahlûkat kendisi.

Beyaz fil; tabiatı itibarıyla hem çok nadir bulunan ama renginin hafif pembemsi beyaz olmasının dışında bir işlevi, özelliği ve anlamı olmayan bir mahlûkat kendisi.

Kamu maliyesi “argosunda” verimsiz yatırım, değerli olduğu için terkedilemeyen ama bakımı ve işletmesi de oldukça masraflı, kullanım değeri olmayan, harcı masrafını kurtarmayan varlıklar için kullanılan bir tâbir; beyaz fil.

Beyaz fil; tabiatı itibarıyla hem çok nadir bulunan ama renginin hafif pembemsi beyaz olmasının dışında bir işlevi, özelliği ve anlamı olmayan bir mahlûkat kendisi. Diğer boz renkli fillerden hiçbir farkı yok, onun da iki kulağı, iki dişi, bir kuyruğu var ama o kadar. Bayrağında bile fil resmi bulunan filler ülkesi Tayland’da kralın kızdığı kişilere bu beyaz fillerden hediye ettiği ve adamın ocağına böylelikle incir diktiği söylenir halk arasında. Yani masraflı ve zahmetli bir iş ama neticesi sıfıra yakın. Eee ne bu? – Beyaz fil! O kadar.

Dünya üzerinde bilinen en büyük “beyaz fil” vak’ası Mısır’daki meşhur Assuan Barajı’dır. Dünyanın en büyük barajını yapacağız diye hava atmak için girişilen proje Mısır’la birlikte neredeyse tüm Orta Doğu’nun geleceğini derinden etkilemiş ve fayda-maliyet analizi yapıldığında bugün bile Cemal Abdünnasır’ın pek hayırla yâd edilmemesinin sebeplerinden birisi olmuştur. Hem yapım maliyeti hem de elde edilmesi beklenen faydanın elde edilememesi yanında daha büyük ekolojik ve sağlık sorunlarının doğmasına yol açtığı için “atsan atılmaz, satsan satılmaz” bir beyaz fil olarak Mısır Maliyesine eksi olarak yazılmaktadır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Olimpik virüs 27 Ocak 2021 | 27 Okunma Geçmişe yatırım 20 Ocak 2021 | 32 Okunma Mesut ve bahtiyar 13 Ocak 2021 | 37 Okunma Sene yeni sözler eski 06 Ocak 2021 | 29 Okunma Paracıklar seneye kaldı 30 Aralık 2020 | 51 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar