YPG’ye karşı ‘Kürt Şahinleri’

2014 yılında DEAŞ, güneyden gelerek Kobani (Ayn el Arap) kıyılarına ulaştığında, katliam korkusu yaşayan Kürtler panik halinde Türkiye’ye kaçıp gelirken, Ankara’da Milli İstihbarat...

2014 yılında DEAŞ, güneyden gelerek Kobani (Ayn el Arap) kıyılarına ulaştığında, katliam korkusu yaşayan Kürtler panik halinde Türkiye’ye kaçıp gelirken, Ankara’da Milli İstihbarat Teşkilatı, hükümete, operasyon yapılması gereğini vurgulayan bir rapor vermişti.

Şartlar, bugünküne oranla daha elverişli, sonuca ulaşmak daha öngörülebilir haldeydi. Ancak harekât için orduyu kımıldatmak mümkün olmamıştı.

Bunun nedeni 15 Temmuz darbe girişimiyle daha iyi anlaşıldı.

TSK içinde, ABD’nin Türkiye’yi oyalayarak güney sınırını boylu boyunca kapatan bir PKK kuşağı projesi oluşturmasına gönüllü olarak neferlik yapan adamlar vardı.

15 Temmuz’un üzerinden 40 gün geçtikten sonra, terörle mücadelede ‘kaynağında müdahale etme’ stratejisine geçilmesi ve Fırat Kalkanı operasyonun başlatılması, bir anlamda TSK içindeki FETÖ aklının denklem dışında kalması ile mümkün hale gelebildi.

“BELKİ BUGÜN BELKİ YARIN DENECEK KADAR YAKINDIR”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’den kritik açıklamalar 28 Eylül 2020 | 627 Okunma Koronavirüs tablosu değişiyor. Yeni tabloda hangi veriler olacak? 23 Eylül 2020 | 323 Okunma Macron’un Türkçe mesajı Ankara’da nasıl yorumlandı? 21 Eylül 2020 | 406 Okunma Korona verileri ile ilgili tartışmalar nereden kaynaklanıyor? 19 Eylül 2020 | 237 Okunma Sahadaki restleşme yerini masada müzakereye bırakıyor 16 Eylül 2020 | 359 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar