Yine Suriye üzerinden mi geliyorlar?

16 Temmuz’da ABD Başkanı Trump ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında Helsinki’de yapılan zirvenin ilk sonuçlarını Suriye’de görmeye başladık.Zirve bittikten sonra Washington PKK’ya, Moskova da Esad rejimine...

16 Temmuz’da ABD Başkanı Trump ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında Helsinki’de yapılan zirvenin ilk sonuçlarını Suriye’de görmeye başladık.

Zirve bittikten sonra Washington PKK’ya, Moskova da Esad rejimine sinyal çakmış olmalı ki, iki ülkenin ‘kuklaları’ Şam’da bir araya geldi.

Esad rejimi ile YPG/PKK temsilcileri arasında yapılan görüşmede rejim tarafından 12 maddelik teklif sunulduğu, Rakka ve Deyr ez Zor’un Şam’a devredilmesi, devlet kurumlarında ve sınırlarda Suriye bayrağının sallanması gibi şartların öne sürüldüğü konuşuluyor.

Buna karşılık olarak YPG/PKK’ya Suriye’nin kuzeyinde, Fırat’ın Doğu bölümünde özerk bir yapı verileceği dillendiriliyor.

Diğer yandan Suriye’nin İsrail sınırına yakın bölgelerinde konuşlanan İranlı milislerin buralardan ayrıldığı yönünde Rusya kaynaklı haberler dolaşımda.

Haber doğru ise eğer, bunun yine Helsinki’de sağlanan bir mutabakat üzerine geliştiğini düşünebiliriz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Yunanistan kalpten gidecek” 08 Aralık 2021 | 697 Okunma Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan kritik sorulara önemli cevaplar 04 Aralık 2021 | 228 Okunma Meral Akşener’in başka bir oyun planı mı var - 2 02 Aralık 2021 | 589 Okunma Meral Akşener’in başka bir oyun planı mı var? 01 Aralık 2021 | 3.347 Okunma Birleşik Arap Emirlikleri ile yeni dönem: Baltalar neden/nasıl gömüldü? 25 Kasım 2021 | 3.102 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar