Yap-İşlet-Devret projeleri kötü fikir miydi?

Yıllık 710 milyar dolarlık ticaretin döndüğü bir güzergâh

Geçenlerde ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield İstanbul’dan Ankara’ya dönerken Kuzey Marmara otoyolunu kullanmış.

Büyükelçinin aynı günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile de bir randevusu var.

Görüşmede konuyu geçtiği otoyola getiren Satterfield, “Keşke bu yollar ABD’de de olsa” ifadelerini kullanarak hayranlığını dile getiriyor.

ABD’de bu yollardan yok mu?

Var elbette.

Ancak köprüler, tüneller başta olmak üzere, ulaşım altyapısının, 60-70 yıldır dokunulmadığı için eskidiğini kendi başkanları dile getiriyor.

Muhtemelen büyükelçinin kastı da bu.

Trump’ın ABD’nin başka coğrafyalarda gereksiz yere harcadığı milyar dolarlara atıfla, “Yollarımız, köprülerimiz eskidi, yenilememiz lazım. Bu paraları buralara harcamamız lazım” şeklinde açıklamalar yaptığını hatırlıyorum.

Bildiğim kadarıyla Biden da, ülkesindeki altyapı hizmetlerinin yenilenmesi için çaba harcıyor.

Dün Ulaştırma ve Altyapı Bakanı İsmailoğlu ile Kanal 7’de yaptığımız programda, Kuzey Marmara otoyolu da dâhil olmak üzere, Yap-İşlet-Devret modeliyle inşa edilen projeleri, Kanal İstanbul’u konuştuk.

....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zincire vurulma sırası Tunus’ta mı? 28 Temmuz 2021 | 115 Okunma Korona vakaları neden tırmanışa geçti? Aşılar işe yaramıyor mu? 26 Temmuz 2021 | 493 Okunma Erdoğan’ın işaret ettiği sosyal medya düzenlemesinde neler olacak? 24 Temmuz 2021 | 2.756 Okunma HDP’den CHP ve İYİ Parti’ye zor görev 19 Temmuz 2021 | 2.738 Okunma “Seçilmek için değil, seçildiğim için çalışıyorum” 17 Temmuz 2021 | 101 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar