Yap-İşlet-Devret projeleri kötü fikir miydi?

Yıllık 710 milyar dolarlık ticaretin döndüğü bir güzergâh

Geçenlerde ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield İstanbul’dan Ankara’ya dönerken Kuzey Marmara otoyolunu kullanmış.

Büyükelçinin aynı günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile de bir randevusu var.

Görüşmede konuyu geçtiği otoyola getiren Satterfield, “Keşke bu yollar ABD’de de olsa” ifadelerini kullanarak hayranlığını dile getiriyor.

ABD’de bu yollardan yok mu?

Var elbette.

Ancak köprüler, tüneller başta olmak üzere, ulaşım altyapısının, 60-70 yıldır dokunulmadığı için eskidiğini kendi başkanları dile getiriyor.

Muhtemelen büyükelçinin kastı da bu.

Trump’ın ABD’nin başka coğrafyalarda gereksiz yere harcadığı milyar dolarlara atıfla, “Yollarımız, köprülerimiz eskidi, yenilememiz lazım. Bu paraları buralara harcamamız lazım” şeklinde açıklamalar yaptığını hatırlıyorum.

Bildiğim kadarıyla Biden da, ülkesindeki altyapı hizmetlerinin yenilenmesi için çaba harcıyor.

Dün Ulaştırma ve Altyapı Bakanı İsmailoğlu ile Kanal 7’de yaptığımız programda, Kuzey Marmara otoyolu da dâhil olmak üzere, Yap-İşlet-Devret modeliyle inşa edilen projeleri, Kanal İstanbul’u konuştuk.

....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: “Biz eğitimde iyi değiliz” algısı var. Hayır iyiyiz 19 Ekim 2021 | 258 Okunma İklim değişikliği, küresel ısınma Türkiye’yi nasıl tehdit ediyor? Nasıl bir yol haritası izlenecek? 16 Ekim 2021 | 64 Okunma Avrupa’da doğalgaz, elektrik fiyatları uçtu gitti. Peki bizde durum nasıl? 14 Ekim 2021 | 2.118 Okunma Erdoğan neden ‘operasyon’ sinyali verdi? 13 Ekim 2021 | 2.528 Okunma Fransa ile Yunanistan arasında yapılan savunma anlaşması: Ankara bu konuda ne düşünüyor? 09 Ekim 2021 | 347 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar