Türkiye Libya’da ‘anahtar’ konumuna nasıl geldi?

Türkiye’nin Libya atağı, Akdeniz dengelerini yeni bir düzleme taşımış görünüyor.İki yeni haber var.

Birincisi, Ortadoğu ve Körfez ülkeleri üzerine yaptıkları ‘özel haberlerle’ zaman zaman gündem belirleyen Middle East Eye kaynaklı.

Habere göre, Mısır’da darbeyle yönetime el koyan Abdülfettah Es Sisi, Libya’daki darbeci general Hafter’e kızdığı için, kendisiyle yapmayı planladığı bir toplantıyı iptal etti.

Middle East Eye sitesi, bu gelişmeyi yorumlarken, Sisi’nin Hafter’e olan desteğini geri çekebileceği görüşüne yer veriyor.

İkinci haber, Fransa merkezli “Africa Intelligence” kaynaklı ve bu habere göre de Hafter’in Libya’daki aktif destekçisi durumundaki Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayed, Libya dosyasından sorumlu danışmanını görevden aldı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan kritik sorulara önemli cevaplar 04 Aralık 2021 | 225 Okunma Meral Akşener’in başka bir oyun planı mı var - 2 02 Aralık 2021 | 587 Okunma Meral Akşener’in başka bir oyun planı mı var? 01 Aralık 2021 | 3.347 Okunma Birleşik Arap Emirlikleri ile yeni dönem: Baltalar neden/nasıl gömüldü? 25 Kasım 2021 | 3.102 Okunma Temel Karamollaoğlu 24 Kasım 2021 | 2.545 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar