Türkiye için S-400 hikayesi ne zaman başladı?

Türk/Amerikan ilişkileri bağlamında keskin bir viraja doğru ilerliyoruz.31 Mart yerel seçimleri bittikten sonra, birkaç ay boyunca Türkiye’nin ana gündemini Rusya’dan satın alma sözleşmesi imzalanıp...

Türk/Amerikan ilişkileri bağlamında keskin bir viraja doğru ilerliyoruz.

31 Mart yerel seçimleri bittikten sonra, birkaç ay boyunca Türkiye’nin ana gündemini Rusya’dan satın alma sözleşmesi imzalanıp parasının bir kısmı ödenen S-400 füzeleri belirleyecek gibi görünüyor.

Füze bataryalarının teslimi için Temmuz ayının, konuşlanma tarihi olarak da Ekim ayının belirlendiğini düşünecek olursak, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarının bir hayli sert geçeceğini öngörebiliriz.

Amerikalılar, bu konuda son zamanlarda ‘Tehdit dilini’ devreye sokmuş durumdalar.

Ankara’nın ısrar etmesi halinde, Patriot satışının gündemden düşeceğini, Türkiye’nin ortak olduğu F-35 savaş uçaklarının tesliminin zora gireceğini, üstüne de bir dizi yaptırım uygulanacağını yetkili ağızlar aracılığıyla alenen dile getiriyorlar.

Belli ki, ortak bir tutum belirlemiş durumdalar ve ekonomi piyasalarının Türk/Amerikan ilişkilerine olan duyarlılığını da istismar ederek Ankara’yı bu işten vazgeçirmeye çalışıyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Paylaşamayacağım somut adımlar attık” 16 Mayıs 2019 | 1.908 Okunma ABD S-400 için Ankara’ya ‘yazılı’ teklifte bulundu 15 Mayıs 2019 | 2.522 Okunma İstanbul seçmeninin anatomisi 13 Mayıs 2019 | 3.545 Okunma İstanbul için büyük kapışma 09 Mayıs 2019 | 3.155 Okunma YSK’nın İstanbul kararının perde arkası 08 Mayıs 2019 | 3.763 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar