Savaş tamtamları ve Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Mehmet Acet'in bugünkü (03.02.2022)'' Savaş tamtamları ve Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti'' başlıklı yazısı.

Dünya nefesini tuttu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna ile ilgili vereceği karara kilitlenmiş durumda.

Acaba Rus lider, ne diyecek, nasıl bir karar verecek?

Putin, KGB geçmişinin verdiği yeteneklerin de katkısıyla ketum olmasını bilen, şaşırtmaca taktikleri kullanabilen, sağı solu belli olmayan bir isim.

İşin içinde bir ‘danışıklı dövüş’ de olabilir mi bilmiyorum ama Rusya Devlet Başkanı bazen en önemli kararları, en yakınındaki isimlerden bile sakladığı olabiliyor.

Yıllar önce böyle bir şeyin Ankara’da yaşandığını hatırlıyorum.

SENE 2014…ANKARA’DA PUTİN/ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ… PUTİN’İN TEKLİFİ… LAVROV’UN ŞAŞKIN BAKIŞLARI…

Putin’in sözleri karşısında en yakın kurmayları arasında yer alan Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ağzının açık kaldığı bir olay yaşanmıştı.

Anlatayım.

2014 yılının Aralık ayıydı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, birkaç ay önce Cumhurbaşkanı olarak seçilen Erdoğan’ı ziyaret etmek üzere Ankara’ya gelmişti.

O ziyaret sırasında önemli bir gelişme oldu.

Rusya’nın Avrupa Birliği ile yaşadığı gerilim ve içinde yine Ukrayna geçen bir kriz nedeniyle Putin’in ‘kafasının tası atmış’, Karadeniz’in altından geçerek Avrupa’ya ulaşacak olan Güney Akım Projesi’ni yırtıp atarak, bunun yerine Türkiye üzerinden geçecek bir boru hattı için Erdoğan’a teklifte bulunmuştu.

O günlerde sohbet ettiğimiz bir Türk yetkilinin ifadesiyle, Putin bu teklifi yaparken masada bulunanların gözü Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’a doğru kaymıştı.

Çünkü herkes gibi, böylesi kritik bir karardan o da o sırada haberdar olmuştu ve Lavrov, bu durumdan duyduğu şaşkınlığını gizleyememişti.

Dediğim gibi belki de danışıklı dövüştür ama Putin’in böyle bir huyunun olduğu bilinmeyen bir şey değil.

ERDOĞAN’IN KİEV ZİYARETİ, UKRAYNA KRİZİ İÇİN ÇÖZÜM ARAYIŞLARI

Bilindiği üzere Ukrayna ile yaşanan bu son kriz, Rusya’nın Ukrayna sınırına 120 bin asker yığması, bu hareketiyle deyim yerindeyse Ukrayna’nın başına silahı dayayıp NATO’dan, ABD’den “Şu, şu şartlarımı yerine getirmezseniz ateş edeceğim” demesiyle patlak verdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yabancı öğrenciler Türkiye’ye neden bu kadar çok ilgi gösteriyor? 16 Temmuz 2022 | 225 Okunma 1071, 1453, 1915, 15 Temmuz 2016 15 Temmuz 2022 | 112 Okunma Aşkınan tatil yapan yorulmaz 13 Temmuz 2022 | 304 Okunma Nebevi liderlik ve Hz. Muhammed (s.a.v.) 09 Temmuz 2022 | 78 Okunma ​Madencilikte daha büyük hedeflere doğru 02 Temmuz 2022 | 128 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar