Kuzeydoğu Suriye için ABD ile anlaşma olacak mı?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin milli güvenlik meselelerinin şantaj aracı olarak kullanılmasına izin vermeyeceğini S-400 meselesinde dünya alem görmüş oldu.Şantaj derken, aslında...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin milli güvenlik meselelerinin şantaj aracı olarak kullanılmasına izin vermeyeceğini S-400 meselesinde dünya alem görmüş oldu.

Şantaj derken, aslında büyük ölçüde ekonomi üzerinden bu aracın devreye sokulmasından söz ediyorum.

İşin şurası tecrübeyle sabit hale geldi:

ABD, Türkiye ile yaşanan kriz konularını kendi lehine çevirmek için, ekonomi piyasalarının Türk/Amerikan ilişkilerine olan duyarlılığını şantaj aracı olarak kullanmak istedi.

Geçen sene Rahip Brunson krizi nedeniyle döviz kurlarının sert şekilde tırmanmasının arkasında da piyasaların bu duyarlılığı vardı.

“Buradan yürürsek istediğimizi alırız” diye düşündüler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Korona verileri ile ilgili tartışmalar nereden kaynaklanıyor? 19 Eylül 2020 | 228 Okunma Sahadaki restleşme yerini masada müzakereye bırakıyor 16 Eylül 2020 | 359 Okunma Yassıada’da “Ben de babam gibi burada ölmek istiyorum” diyen bir adam 14 Eylül 2020 | 355 Okunma Hazır olun! Karadeniz’den yeni bir doğal gaz müjdesi daha geliyor 12 Eylül 2020 | 5.034 Okunma Fransa’nın yaptırım tehditleri için Ankara ne diyor? 09 Eylül 2020 | 3.219 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar