Kuzeydoğu Suriye için ABD ile anlaşma olacak mı?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin milli güvenlik meselelerinin şantaj aracı olarak kullanılmasına izin vermeyeceğini S-400 meselesinde dünya alem görmüş oldu.Şantaj derken, aslında...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin milli güvenlik meselelerinin şantaj aracı olarak kullanılmasına izin vermeyeceğini S-400 meselesinde dünya alem görmüş oldu.

Şantaj derken, aslında büyük ölçüde ekonomi üzerinden bu aracın devreye sokulmasından söz ediyorum.

İşin şurası tecrübeyle sabit hale geldi:

ABD, Türkiye ile yaşanan kriz konularını kendi lehine çevirmek için, ekonomi piyasalarının Türk/Amerikan ilişkilerine olan duyarlılığını şantaj aracı olarak kullanmak istedi.

Geçen sene Rahip Brunson krizi nedeniyle döviz kurlarının sert şekilde tırmanmasının arkasında da piyasaların bu duyarlılığı vardı.

“Buradan yürürsek istediğimizi alırız” diye düşündüler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kayyım kararı neden alındı? 21 Ağustos 2019 | 9 Okunma Güvenli Bölge anlaşmasının bilinmeyenleri 19 Ağustos 2019 | 2.664 Okunma Üzüm bağlarından kiraz bahçelerine... 15 Ağustos 2019 | 2.194 Okunma Bayramdan sonra ne olacak? 14 Ağustos 2019 | 2.717 Okunma ABD ile güvenli bölge anlaşması: Avantajlar/riskler 12 Ağustos 2019 | 198 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar