Kürtlerin değil Demirtaş’ın travması

Kürtlerin travmasını Demirtaş üzerinden okumak ise tam da Orhan Miroğlu’nun dediği yere çıkıyor. Trajediyi, trajediye sebep olanların kitabından öğrenmeye davet etmek.

Orhan Miroğlu diyor ki:

“Herkes bir kitabı beğenme ve tavsiye etme hakkına sahiptir. Ama Sayın Arınç’ın bizi, Kürtlerin trajedisini, trajediye sebep olanın kitabından öğrenmeye davet etmesi, bu trajedinin gerçek yazarlarını ve mağdurlarını çok incitmiştir.”

Miroğlu, ‘Kürt mahallesinin’ içinden, o mahallenin iç sesini yansıtacak şekilde kullanıyor bu cümleyi.

Diyarbakır Cezaevi’nde türlü türlü işkencelere maruz kalmış, 1992 yılında Musa Anter’in öldürüldüğü saldırıdan yaralı olarak kurtulmuş, Kürtleri, Kürt sorununun ürettiği travmayı yaşamış bir ismin böyle konuşması önemli.

Bülent Arınç’ın Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın uzun tutukluluk sürelerine dikkat çekip bundan duyduğu rahatsızlığı beyan etmesinde kişisel olarak yanlış bir şey görmüyorum.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan’ın sürpriz ‘dış politika’ toplantısında neler konuşuldu? 25 Ocak 2021 | 1.398 Okunma Ekonominin gidişatı ve ABD ile yeni döneme dair beklentiler 23 Ocak 2021 | 1.689 Okunma Haziran 2021’de seçim olur mu? 20 Ocak 2021 | 1.728 Okunma Muhalefetin ‘çıkmaz sokaktaki’ sistem değişikliği hesapları 18 Ocak 2021 | 954 Okunma Erdoğan’ın ittifak hamlelerine Saadet Partisi nasıl bakıyor? 16 Ocak 2021 | 2.878 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar