Kılıçdaroğlu’nun dış politikaya dair ‘parlak’ fikirleri

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Sivas Kongresi’nin 100’üncü yıl dönümünde Sivas’tan “Manda ve himaye kabul edilemez” diye haykırdığı bir günde, CHP Genel Başkanı Kemal...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Sivas Kongresi’nin 100’üncü yıl dönümünde Sivas’tan “Manda ve himaye kabul edilemez” diye haykırdığı bir günde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dış politika vizyonuna dair ‘duruş tekrarını’ yansıtan sözleri önümüze düştü.

Habertürk’te Fatih Altaylı’nın programına katılan Kılıçdaroğlu, “Dış politikayı 180 derece değiştireceğiz” dedi.

İlk bakışta, uygulanan mevcut dış politikanın ürettiği ‘sancıları’ bertaraf edeceğini düşünerek huzurlu, konforlu, “Aman ağzımızın tadı kaçmasın Ali Rıza Bey” rahatlığında bir Türkiye vaadi bu diye üzerine atlayabilirsiniz.

CHP Genel Başkanı’nın programda kullandığı sözler üzerinden ilerlersek, Mısır’la ilişkileri düzeltebilir, İsrail ile güllük gülistanlık bir döneme yelken açabilir, S-400’lerin ürettiği gerilime bir son verebilir, Yunanistan’ın zaten bizimle bir derdi yok diye düşünebilir, Amerika’dan da “İşte gerçek müttefik” övgüsüne mazhar olabileceğiniz cümlelere muhatap olup, ‘evli evinde köylü köyünde’ bir Türkiye vaadinde bulunabilirsiniz.

Ama günün sonunda, tatil hayaliyle gittikleri otel lobisinde, dolandırıldıklarını fark edip valizleriyle baş başa kalan bir aile konumuna düşebilirsiniz.

Tabi burada hayalleri yıkılan bir ailenin durumunun ötesine geçen, koca bir ülkeyi ilgilendiren tehlikelerden söz ediyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ankara Libya’daki saldırıdan Birleşik Arap Emirlikleri’ni sorumlu tutuyor 08 Temmuz 2020 | 3.741 Okunma Adamına ya da ülkesine göre muamele 06 Temmuz 2020 | 2.155 Okunma Sağlık Bakanı Koca sağlık turizminin geleceğinden çok umutlu 04 Temmuz 2020 | 2.627 Okunma Sesi on yıllar öncesinden gelen barolar… 01 Temmuz 2020 | 2.426 Okunma Akdeniz’de petrol bulabilecek miyiz? Enerji Bakanı Fatih Dönmez’den özel açıklamalar 29 Haziran 2020 | 2.754 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar