İsrail’in Filistin davasını tarihe gömme, Kudüs’ü Yahudi kenti haline dönüştürme girişimleri

Birkaç yıl önce bir mecliste, Kudüs’te uzun yıllar Türkiye adına diplomatik misyon yürüten bir isimden şöyle şeyler dinlemiştik:

Birkaç yıl önce bir mecliste, Kudüs’te uzun yıllar Türkiye adına diplomatik misyon yürüten bir isimden şöyle şeyler dinlemiştik:

-Kudüs’teki Filistinlileri boğazı sıkılı tutulan bir tavuğa benzetiyorum. Filistinliler gururu olan bir toplum.

-Doğumdan ölene kadar işgali her gün yaşıyorlar. Bir ailenin bebeği mi doğdu, kaydettirmek için erkenden gidip uzun kuyruklar oluşturmak zorunda. Mezarlıklarda alanlar daraltılmış durumda. Ciddi bir mezarlık zorunu var. (Yani, öldüğün zaman nereye gömüleceğini bile önceden bilemiyorsun. M.A)

Dikkat etmiş olmalısınız.

Doğumdan ölüme kadar işgali yaşamak ifadesinin içini doldurmak için bu örnekler veriliyor. Arada geçen bir ömür boyunca yaşananları gün be gün siz düşünün artık.

O konuşmasında “Filistin toprakları İsviçre peyniri gibi delik deşik” demişti aynı isim.

Bu sözü işitince, birkaç sene evvelinde Türkiye’den bir bakanla birlikte Ramallah’a gittiğimizde gördüğümüz, delik deşik edilen o toprakların haritası gözümün önüne geldi.

......

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yabancı öğrenciler Türkiye’ye neden bu kadar çok ilgi gösteriyor? 16 Temmuz 2022 | 225 Okunma 1071, 1453, 1915, 15 Temmuz 2016 15 Temmuz 2022 | 112 Okunma Aşkınan tatil yapan yorulmaz 13 Temmuz 2022 | 304 Okunma Nebevi liderlik ve Hz. Muhammed (s.a.v.) 09 Temmuz 2022 | 78 Okunma ​Madencilikte daha büyük hedeflere doğru 02 Temmuz 2022 | 128 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar