İsrail’in Filistin davasını tarihe gömme, Kudüs’ü Yahudi kenti haline dönüştürme girişimleri

Birkaç yıl önce bir mecliste, Kudüs’te uzun yıllar Türkiye adına diplomatik misyon yürüten bir isimden şöyle şeyler dinlemiştik:

Birkaç yıl önce bir mecliste, Kudüs’te uzun yıllar Türkiye adına diplomatik misyon yürüten bir isimden şöyle şeyler dinlemiştik:

-Kudüs’teki Filistinlileri boğazı sıkılı tutulan bir tavuğa benzetiyorum. Filistinliler gururu olan bir toplum.

-Doğumdan ölene kadar işgali her gün yaşıyorlar. Bir ailenin bebeği mi doğdu, kaydettirmek için erkenden gidip uzun kuyruklar oluşturmak zorunda. Mezarlıklarda alanlar daraltılmış durumda. Ciddi bir mezarlık zorunu var. (Yani, öldüğün zaman nereye gömüleceğini bile önceden bilemiyorsun. M.A)

Dikkat etmiş olmalısınız.

Doğumdan ölüme kadar işgali yaşamak ifadesinin içini doldurmak için bu örnekler veriliyor. Arada geçen bir ömür boyunca yaşananları gün be gün siz düşünün artık.

O konuşmasında “Filistin toprakları İsviçre peyniri gibi delik deşik” demişti aynı isim.

Bu sözü işitince, birkaç sene evvelinde Türkiye’den bir bakanla birlikte Ramallah’a gittiğimizde gördüğümüz, delik deşik edilen o toprakların haritası gözümün önüne geldi.

......

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yap-İşlet-Devret projeleri kötü fikir miydi? 21 Haziran 2021 | 762 Okunma Erdoğan/Biden zirvesinin sonuçları ve Türk/Amerikan ilişkilerinin seyrine dair yeni senaryolar 19 Haziran 2021 | 1.483 Okunma Erdoğan-Biden görüşmesinin perde arkası 16 Haziran 2021 | 531 Okunma Erdoğan/Biden görüşmesi ve NATO Zirvesi öncesi Libya’ya yapılan çıkarmanın perde arkası 14 Haziran 2021 | 1.270 Okunma Kanal İstanbul gerçekleri 12 Haziran 2021 | 1.643 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar