Güvenli Bölge anlaşmasının bilinmeyenleri

İkinci Dünya Savaşı’nın İngiltere açısından en zor dönemlerinden biri, 1940 yazında İngiliz ve Fransız askerlerinin Dunkirk kıyılarında mahsur kaldığı günlerdi.Yenilerde filmi de...

İkinci Dünya Savaşı’nın İngiltere açısından en zor dönemlerinden biri, 1940 yazında İngiliz ve Fransız askerlerinin Dunkirk kıyılarında mahsur kaldığı günlerdi.

Yenilerde filmi de çekilen ve Brexit ruhunun beyaz perdedeki karşılığı olarak da yorumlanan Dunkirk tahliyesi, Londra’da büyük bir coşkuyla karşılanmıştı.

300 bin İngiliz askeri, küçük teknelerin büyük katkısıyla İngiltere’ye taşınmıştı ama sonuçta bu bir ‘tahliyeden’ ibaretti.

Churchill, savaş zamanlarında akılda kalan sözlerinden birini o günlerde sarf etti: “Bu, sonun başlangıcı değildir. Olsa olsa başlangıcın sonu olabilir.”

Dunkirk tahliyesi ve Churchill’in bu sözü, ABD ile 7 Ağustos’ta varılan Güvenli Bölge mutabakatı üzerinde araştırma yaparken, konuya vakıf kaynaklarla konuşurken aldığım nabız üzerine aklıma geldi.

Bir güvenlik kaynağından edindiğim izlenim, henüz başlangıcın bile sonunda olmadığımız, olsa olsa ‘başlangıcın başlangıcında’ olduğumuz yönünde oldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sedat Peker neden Dubai’de, neden orada konuşuyor? 15 Mayıs 2021 | 4.893 Okunma İsrail’in Filistin davasını tarihe gömme, Kudüs’ü Yahudi kenti haline dönüştürme girişimleri 12 Mayıs 2021 | 112 Okunma Haydi bakalım, şimdi bir de böyle bir grup peydahlandı 10 Mayıs 2021 | 472 Okunma Fahrettin Koca ile konuştum, herkese yetecek kadar aşı geliyor 08 Mayıs 2021 | 296 Okunma Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı adaylığına Kılıçdaroğlu freni (mi)? 05 Mayıs 2021 | 878 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar