Fransa’nın yaptırım tehditleri için Ankara ne diyor?

Son dönemde Türkiye ile Fransa arasında yaşanan gerilimin değişik alanlardaki çıktılarını anlattığım Pazartesi günkü yazımdan sonra, geçmişte önemli ve üst kademelerde devlet görevleri üstlenmiş bir isimden dikkat çekici bir mesaj aldım.

İlgili isim, Doğu Akdeniz meselesinin Fransa için ne kadar önemli olduğunu anlattığı mesajında “Fransa’nın Milli Güvenlik Strateji Dokümanında Doğu Akdeniz önceliği vardır. Ellerindeki tek uçak gemisinin birinci amacı da budur” diyordu.

Aynı isim, Ankara’nın Doğu Akdeniz meselesinde izlediği ‘askeri gücü önceleyen’ zorlayıcı (coersive) diplomasiyi sonuna kadar sürdürmekle birlikte, eşzamanlı olarak AB ve NATO ülkeleri ile ilişkileri güçlendirerek Fransa’nın öncülük ettiği ‘ittifaklaşma’ hamlelerini zayıflatmayı öneriyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’den kritik açıklamalar 28 Eylül 2020 | 639 Okunma Koronavirüs tablosu değişiyor. Yeni tabloda hangi veriler olacak? 23 Eylül 2020 | 324 Okunma Macron’un Türkçe mesajı Ankara’da nasıl yorumlandı? 21 Eylül 2020 | 406 Okunma Korona verileri ile ilgili tartışmalar nereden kaynaklanıyor? 19 Eylül 2020 | 237 Okunma Sahadaki restleşme yerini masada müzakereye bırakıyor 16 Eylül 2020 | 359 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar