Erdoğan/Biden zirvesinin sonuçları ve Türk/Amerikan ilişkilerinin seyrine dair yeni senaryolar

Tarafların bir diğerini teyit eden bu beyanatları, S-400 meselesinde ‘mevcut durumun korunduğuna’ işaret ediyor.

NATO Zirvesinin yapıldığı Brüksel’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında gerçekleşen görüşme, Türk/Amerikan ilişkilerinin bundan sonraki seyrine, daha doğrusu yeni yönetim döneminde nasıl ilerleyeceğine dair yeni ipuçları verdi.

Zirvenin önemli bir sonucu şu:

ABD tarafının (yeni yönetimin) Türkiye ve Erdoğan’a yönelik ideolojik ve cezalandırıcı tonu ağır basan bir dil yerine, geleneksel pragmatik çizgide hareket etme eğilimini benimsediği görülüyor.

Bu yeni tona, Erdoğan’ın da benzer şekilde cevap verdiği söylenebilir.

(Türk/Amerikan ilişkilerinin atmosferini yansıtacak şekilde ‘ihtiyatlı iyimserlik’ yerine, Ak Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan’ın keşfettiği tabirle, ‘ihtiyatlı kötümserlik’ ifadesini kullanmak daha yerinde olacaktır.

İyimser senaryolara karşı temkin payı bırakmak yerine, kötümser senaryolara karşı daha ihtiyatlı olmak anlamında.)

S-400 krizinin bu görüşmede bir çözüme bağlanmadığı ama aynı zamanda bu konudaki açmazı derinleştirecek bir sonucun da çıkmadığı yapılan açıklamalarla daha iyi anlaşılmış durumda.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gittik, yerinde öğrendik. Karadeniz’in altında açıklanandan çok daha fazla doğalgaz var. Yeni müjdelere hazırlıklı olun. 31 Temmuz 2021 | 709 Okunma Zincire vurulma sırası Tunus’ta mı? 28 Temmuz 2021 | 130 Okunma Korona vakaları neden tırmanışa geçti? Aşılar işe yaramıyor mu? 26 Temmuz 2021 | 500 Okunma Erdoğan’ın işaret ettiği sosyal medya düzenlemesinde neler olacak? 24 Temmuz 2021 | 2.763 Okunma HDP’den CHP ve İYİ Parti’ye zor görev 19 Temmuz 2021 | 2.741 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar