Erdoğan/Biden zirvesinin sonuçları ve Türk/Amerikan ilişkilerinin seyrine dair yeni senaryolar

Tarafların bir diğerini teyit eden bu beyanatları, S-400 meselesinde ‘mevcut durumun korunduğuna’ işaret ediyor.

NATO Zirvesinin yapıldığı Brüksel’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında gerçekleşen görüşme, Türk/Amerikan ilişkilerinin bundan sonraki seyrine, daha doğrusu yeni yönetim döneminde nasıl ilerleyeceğine dair yeni ipuçları verdi.

Zirvenin önemli bir sonucu şu:

ABD tarafının (yeni yönetimin) Türkiye ve Erdoğan’a yönelik ideolojik ve cezalandırıcı tonu ağır basan bir dil yerine, geleneksel pragmatik çizgide hareket etme eğilimini benimsediği görülüyor.

Bu yeni tona, Erdoğan’ın da benzer şekilde cevap verdiği söylenebilir.

(Türk/Amerikan ilişkilerinin atmosferini yansıtacak şekilde ‘ihtiyatlı iyimserlik’ yerine, Ak Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan’ın keşfettiği tabirle, ‘ihtiyatlı kötümserlik’ ifadesini kullanmak daha yerinde olacaktır.

İyimser senaryolara karşı temkin payı bırakmak yerine, kötümser senaryolara karşı daha ihtiyatlı olmak anlamında.)

S-400 krizinin bu görüşmede bir çözüme bağlanmadığı ama aynı zamanda bu konudaki açmazı derinleştirecek bir sonucun da çıkmadığı yapılan açıklamalarla daha iyi anlaşılmış durumda.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD ile F-35 görüşmeleri: Roma zirvesinden nasıl bir sonuç çıkacak? 23 Ekim 2021 | 69 Okunma Muhalefet partileri bu konuda neden hiç konuşmuyor? 21 Ekim 2021 | 656 Okunma Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: “Biz eğitimde iyi değiliz” algısı var. Hayır iyiyiz 19 Ekim 2021 | 259 Okunma İklim değişikliği, küresel ısınma Türkiye’yi nasıl tehdit ediyor? Nasıl bir yol haritası izlenecek? 16 Ekim 2021 | 67 Okunma Avrupa’da doğalgaz, elektrik fiyatları uçtu gitti. Peki bizde durum nasıl? 14 Ekim 2021 | 2.118 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar