Doğalgazda dikkatleri Akdeniz’den Karadeniz’e çevirme zamanı

Perşembe günü Karadeniz açıklarında görev yürüten Fatih Sondaj Gemisi’nden yaptığımız yayında, Enerji Bakanı Fatih Dönmez’e, Türkiye’nin derin denizlerde yürüttüğü...

Perşembe günü Karadeniz açıklarında görev yürüten Fatih Sondaj Gemisi’nden yaptığımız yayında, Enerji Bakanı Fatih Dönmez’e, Türkiye’nin derin denizlerde yürüttüğü doğalgaz arama faaliyetlerine dönük engelleme girişimlerine dikkat çeken bir soru yönelttim.

Hiç kuşkusuz, son 5 yılda Ankara’nın enerji alanında attığı adımlar ve yakaladığı ivme, bölgesel de değil, enerji politiği anlamında çok ciddi bir ‘küresel atak’ anlamına geliyor.

Karadeniz’de bir yıl içinde, bugünkü fiyatlarla değeri 100 milyar doların üstünde olan 540 milyar metreküp net rezerv açıklandı.

Karadeniz’in derinlikleri yeni geliştirilen algoritmalarla daha iyi tanınır hale geldikçe, aşağıdaki gazın miktarının çok daha fazla olduğu yönünde güçlü tahminler yapılır oldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
2023’te iktidar değişikliği olursa dev projelerin akıbeti ne olacak? 18 Eylül 2021 | 512 Okunma Ruslar, İdlib’de ateşkesi yeniden bozma hazırlığı mı yapıyor? 16 Eylül 2021 | 559 Okunma Ekrem İmamoğlu neden fren yaptı? Bunun sebebi Kılıçdaroğlu-Akşener rekabeti mi? 15 Eylül 2021 | 533 Okunma Laiklik tartışmalarına neden döndük? 11 Eylül 2021 | 132 Okunma Aşılarla ilgili çok sorulan soruları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordum 09 Eylül 2021 | 1.623 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar