Büyükelçiler bildirisi gerçekten kimin fikriydi? Parçalar birleşince çok enteresan bir resim ortaya çıkıyor

Öyle anlaşılıyor ki, Türkiye’de seçim takvimi yaklaştıkça, ABD Başkanı Joe Biden’ın 2019 sonunda başkan adaylığı için kolları sıvadığı günlerde, New York Times...

Öyle anlaşılıyor ki, Türkiye’de seçim takvimi yaklaştıkça, ABD Başkanı Joe Biden’ın 2019 sonunda başkan adaylığı için kolları sıvadığı günlerde, New York Times editörlerine söylediği şu sözleri daha sık hatırlayacağız:

“Bence yapmamız gereken ona (Tayyip Erdoğan’a) karşı farklı bir yaklaşım izlemek. Muhalefetin liderlerini desteklediğimizi açık şekilde belirtmeliyiz.

“Ama hâlâ, geçmişte yaptığım gibi, onlarla (muhalefet) doğrudan iletişimde olup, hâlâ var olan unsurlarını destekleyip onları Erdoğan’ı mağlup etmeleri için cesaretlendirebiliriz. Darbe ile değil, darbe ile değil, seçimle.”

Geçtiğimiz günlerde, aynı New York Times gazetesi, ABD dâhil Ankara’da temsilciliği bulunan 10 ülkenin büyükelçiliği adına açıklanan 18 Ekim tarihli Osman Kavala bildirisinin arkasında Beyaz Saray yönetiminin, yani Başkan Joe Biden’ın olduğuna değinen İstanbul çıkışlı bir haber yayınladı.

Bu işin ‘fikir babasının’ nerede olduğu, nasıl bir organizasyonla bu bildirinin hazırlandığı konusunda ufuk açıcı, zihinlerdeki soru işaretlerini gidermeye yarayan bir haber oldu bu.

....

,

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Birleşik Arap Emirlikleri ile yeni dönem: Baltalar neden/nasıl gömüldü? 25 Kasım 2021 | 3.092 Okunma Temel Karamollaoğlu 24 Kasım 2021 | 2.541 Okunma Yüzde 50 artı 1 kuralı meclis gündemine gelecek mi? 20 Kasım 2021 | 199 Okunma Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan yeni müjdeler 18 Kasım 2021 | 388 Okunma AK Parti İstanbul’da 2023 seçimlerine nasıl hazırlanıyor? 17 Kasım 2021 | 3.362 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar