Biden Erdoğan’dan ne talep etti? Türkiye’nin Rusya yaptırımlarına katılmasını istedi mi?

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Mehmet Acet'in bugünkü (12.03.2022)''Biden Erdoğan’dan ne talep etti? Türkiye’nin Rusya yaptırımlarına katılmasını istedi mi?'' başlıklı yazısı.

Ankara’nın Rusya’nın Ukrayna işgaliyle ilgili süreçte izlediği dengeli politika, Türk diplomasisine uluslararası düzeyde ses getiren bir alan açtı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın görüşme trafiğine, Ankara’ya yapılan ve önümüzdeki günlerde yapılacak olan ziyaretlere, Antalya’da Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanlarını bir araya getiren arabuluculuk misyonuna bakıldığında, bu durum net bir şekilde görülebiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’daki savaşın başlamasından günler önce, Türkiye’nin tutumunu, NATO liderler zirvesi için yarıda kestiği Afrika gezisinden dönüşünde, “Rusya’dan da vazgeçmeyiz, Ukrayna’dan da vazgeçmeyiz” ifadeleriyle özetlemişti.

Antalya’da gerçekleşen, Türkiye’nin arabuluculuğuyla Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanlarını buluşturan zirve, ateşkes için iyimser bir beklenti içinde olanlar açısından hayal kırıklığı oldu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, görüşmelerin bitiminde düzenlediği basın toplantısında, “Laf olsun diye masaya oturmamak lazım” şeklinde iğneleyici cümleler kullanarak Ukrayna tarafına suçu atmak isterken, Kuleba’dan daha çok kendisinin böyle bir niyetle Antalya’ya geldiğini örtmek ister gibiydi.

Sonuç itibarıyla zirveden bir ateşkes sonucunun çıkmaması, Rusya’nın savaşın başında belirlediği hedeflerinden vazgeçmediği, bu hedeflerini revize etmek istemediği anlamına geliyor.

Unutmamak gerekir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yabancı öğrenciler Türkiye’ye neden bu kadar çok ilgi gösteriyor? 16 Temmuz 2022 | 225 Okunma 1071, 1453, 1915, 15 Temmuz 2016 15 Temmuz 2022 | 112 Okunma Aşkınan tatil yapan yorulmaz 13 Temmuz 2022 | 304 Okunma Nebevi liderlik ve Hz. Muhammed (s.a.v.) 09 Temmuz 2022 | 78 Okunma ​Madencilikte daha büyük hedeflere doğru 02 Temmuz 2022 | 128 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar