Biden dönemi ve Türk/Amerikan ilişkilerinin geleceğine dair senaryolar

Peki, Amerika’nın geri dönüşü Türkiye için nasıl bir anlam ifade edecek? Joe Biden, seçimleri kazandığının belli olmasından bu yana aradan 4 hafta geçmiş olmasına rağmen, Türkiye ile ilgili nasıl bir politika izleyeceğine dair açık sinyaller vermiş değil.

ABD’de 3 Kasım seçimlerinin sonuçlarının netleşmesinin üzerinden tam 4 hafta geçti.

4 hafta önce, yine bir Cumartesi günü Joe Biden’ın seçimleri kazandığının belli olmasından hemen sonra sorduğumuz sorunun geçerlilik süresi ise dolmuş değil.

O soru şu:

Yeni dönemde Türk/Amerikan ilişkilerini ne tür gelişmeler, nasıl bir atmosfer bekliyor?

Biden’ın ipi göğüslediğinin kesinleşmesinden bir gün sonra yaptığımız televizyon programında bu soruyu sorduğumuz Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bir geçiş sürecinden söz etmiş, dolayısıyla bu sorunun cevabını almamızın da biraz gecikeceği yönünde bir imada bulunmuştu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erdoğan’ın sürpriz ‘dış politika’ toplantısında neler konuşuldu? 25 Ocak 2021 | 1.399 Okunma Ekonominin gidişatı ve ABD ile yeni döneme dair beklentiler 23 Ocak 2021 | 1.689 Okunma Haziran 2021’de seçim olur mu? 20 Ocak 2021 | 1.728 Okunma Muhalefetin ‘çıkmaz sokaktaki’ sistem değişikliği hesapları 18 Ocak 2021 | 954 Okunma Erdoğan’ın ittifak hamlelerine Saadet Partisi nasıl bakıyor? 16 Ocak 2021 | 2.878 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar