Ankara’nın Biden yönetiminden beklentileri

Salı günü yapılan seçimlerin sonuçları cumartesi ancak netleşti ve ABD’nin 46. başkanı Demokratların adayı olarak seçimlere giren Joe Biden oldu. Zafer kazanan Biden için Türkiye’den ilk tebrik...

Salı günü yapılan seçimlerin sonuçları cumartesi ancak netleşti ve ABD’nin 46. başkanı Demokratların adayı olarak seçimlere giren Joe Biden oldu.

Zafer kazanan Biden için Türkiye’den ilk tebrik, ilginç bir biçimde, iktidardan değil, muhalefetten, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi.

Twitter’dan hem Türkçe hem de İngilizce olarak şu mesajı paylaştı Kılıçdaroğlu:

“Amerika Birleşik Devletleri’nin 46. Başkanı olarak seçilen Joe Biden ve yardımcısı Kamala Harris’i tebrik ederim. Türkiye-ABD arasındaki dostluğun ve stratejik müttefiklik ilişkilerimizin güçlenmesini dilerim.”

Normal şartlarda, “Ne var bunda, düz bir tebrik mesajı işte” tepkisi verebileceğiniz bu sözler, Biden’ın geçen ocak ayındaki açıklamaları baz alındığında (Muhalefetle bir olup Erdoğan’ı devirmekten söz eden açıklamaları) aceleci, heveskâr, “Ben hazırım, hadi dediğini yapalım” şeklindeki yorumlara da açık kapı bırakıyor.

Zaten, salı gününden beri memlekette “Biden kazanırsa, otomatikman CHP de kazanmış sayılır” türü bir hava yok mu?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Birleşik Arap Emirlikleri ile yeni dönem: Baltalar neden/nasıl gömüldü? 25 Kasım 2021 | 3.092 Okunma Temel Karamollaoğlu 24 Kasım 2021 | 2.541 Okunma Yüzde 50 artı 1 kuralı meclis gündemine gelecek mi? 20 Kasım 2021 | 199 Okunma Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan yeni müjdeler 18 Kasım 2021 | 388 Okunma AK Parti İstanbul’da 2023 seçimlerine nasıl hazırlanıyor? 17 Kasım 2021 | 3.362 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar