Ankara’nın ABD yaklaşımı: Hazirana kadar ‘bekle/gör’ politikasıyla hareket etmek

Bu durumda, Ankara’nın ABD ile ilişkileri ihtiyatlı bir şekilde yürütme niyetinin arkasını şu iki cümle ile doldurabiliriz

İktidar makamlarının, dış politika meselelerinde bu aralar, muhalefetin geçen hafta gördüğümüz türden popülist, cıvık ve laubali diline aldırış etmeden ülke ve millet çıkarlarını gözeten bir çizgide hareket etmesinde sayısız faydalar olduğunu söyleyerek başlayalım.

ABD Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan’da 1915 olayları için ‘soykırım’ tabirini kullanması, bir gün önce de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesinde bunu bu şekilde söyleyeceğini dile getirmesi karşısında muhalefet cephesinden söylenenleri hatırlayalım mı?

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener:

“Vatandaşlarımızın gözü kulağı Sayın Erdoğan’a çevrildi. Bir baktık ki kafası bozulana posta koymakla övünen dünya lideri gitmiş yerine pek bir terbiyeli, şeker, pek bir minnoş Mr. Erdogan gelmiş.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:

“Erdoğan konuştu, bırakın aslanı kedi gibi bir miyavlama sesi geldi.”

Doğrusunu söylemek gerekirse, her iki ismin de Erdoğan’ı en iddialı olduğu yerden (dış politikada....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı adaylığına Kılıçdaroğlu freni (mi)? 05 Mayıs 2021 | 366 Okunma HSK seçimleri için uzlaşma arayışları sonuç verecek mi? 03 Mayıs 2021 | 417 Okunma Ankara’nın ABD yaklaşımı: Hazirana kadar ‘bekle/gör’ politikasıyla hareket etmek 01 Mayıs 2021 | 182 Okunma Erdoğan-Biden görüşmesi nasıl bir atmosferde geçti? 26 Nisan 2021 | 765 Okunma Joe Biden ‘Soykırım’ diyecek mi? 24 Nisan 2021 | 212 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar