Amiraller bildirisine bakalım önce kim, ‘kontrollü bildiri’ diyecek

Gece yarısı muhtıra yayınlayan 104 emekli amiral, görüşleri bilinmeyen kimseler değil

5 Ocak’ı 6 Ocak’a bağlayan gece, konuşma diliyle 12’de, yazı diliyle 00.00’da, yani tam saatiyle gece yarısı, Milli Savunma Bakanlığı adına bir açıklama yapıldı.

Gece yarısı bildirisi de denebilir tabi, hatta özellikle öyle denmesi arzu edildiği için o vakit seçilmiş olmalıydı ama, bilinenlerden farklı olarak bu bildirinin en temel özelliği, ‘demokrasiye bağlılık’ bildirisi olmasıydı.

Hatırlayalım.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un, 27 Mayıs darbesiyle ilgili olarak darbecileri kınamak yerine Adnan Menderes’i sorumlu tutan sözler sarf etmesi, “Seçim kararı alsaydı, darbe olmayacaktı” diyerek, tarihi gerçekleri de tam karşılamayan ifadeler kullanması, özellikle sosyal medya mecralarında ‘darbe karşıtı’ seslerin yeniden yükselmesine yol açmıştı.

Milli Savunma Bakanlığı’nın 5 Ocak’ı 6’ya bağlayan gece yarısı, geçmişteki ‘gece yarısı’ bildirilerine nazire yaparcasına yayınladığı o açıklama....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu’nun kafasındaki apoletler, bildirici amirallerin omuzundaki apoletlerden daha mı fazla? 12 Nisan 2021 | 67 Okunma Amiraller bildirisine bakalım önce kim, ‘kontrollü bildiri’ diyecek 10 Nisan 2021 | 281 Okunma Milli Savunma Bakanı Akar: TSK, kişi veya kişilerin hırs, ihtiras ve şahsi emellerine araç yapılamaz 07 Nisan 2021 | 130 Okunma Muhtıracı amirallerin derdi ne? 05 Nisan 2021 | 550 Okunma Demirtaş’ın son açıklamaları İyi Parti’de nasıl karşılandı? 03 Nisan 2021 | 527 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar