Adana mutabakatı neden gündeme geldi? Ankara neden sıcak bakıyor?

1998 yılında, Ekim ayının yarısını genç bir televizyon muhabiri olarak Türkiye’nin Suriye sınırını dolaşarak geçirmiştim.Urfa’dan Hatay’a kadar elimizde mikrofon gezmiş, sınırı...

1998 yılında, Ekim ayının yarısını genç bir televizyon muhabiri olarak Türkiye’nin Suriye sınırını dolaşarak geçirmiştim.

Urfa’dan Hatay’a kadar elimizde mikrofon gezmiş, sınırı belirleyen paslanmış tel örgülerin hizasında yolculuklar yapmış, her ne hikmet idiyse, bizim kadar savaş telaşı yaşamayan köylülerin bakır kaplarda ikram ettikleri ayranlardan içmiş ama yine de ‘Suriye sınırında alarm’ haberleri geçmiştik.

Yalan haber geçmiyorduk tabi.

Sınırdaki köylülerin pek ilgisini çekmese de, Ankara’dan gelen beyanatlar, psikolojisi fiili halinden daha güçlü olan ‘Askeri yığınaklar’ gündemin bir numaralı başlığı haline gelmişti.

Neticede Suriye yönetiminin PKK’ya verdiği desteği sona erdirmeyi amaçlayan o baskı sonuç verdi ve İran ile Mısır’ın girişimleriyle Hafız Esad rejimi Türkiye’nin taleplerini karşılama noktasına geldi.

Abdullah Öcalan’ın Suriye’den gönderilmesi gibi fiili bir sonuç üreten o sürecin bir başka ‘çıktısı’ Adana Mutabakatı olarak bilegeldiğimiz anlaşma oldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nehrin suları nereye doğru akıyor? 27 Haziran 2019 | 1.430 Okunma Neden böyle oldu? 26 Haziran 2019 | 2.991 Okunma İstanbul için son hafta atakları 20 Haziran 2019 | 3.175 Okunma Mısır’ın aslan yüreklisi Hakk’a yürürken 19 Haziran 2019 | 1.812 Okunma En kötü senaryoya göre hazırlık 17 Haziran 2019 | 2.311 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar