Adana mutabakatı neden gündeme geldi? Ankara neden sıcak bakıyor?

1998 yılında, Ekim ayının yarısını genç bir televizyon muhabiri olarak Türkiye’nin Suriye sınırını dolaşarak geçirmiştim.Urfa’dan Hatay’a kadar elimizde mikrofon gezmiş, sınırı...

1998 yılında, Ekim ayının yarısını genç bir televizyon muhabiri olarak Türkiye’nin Suriye sınırını dolaşarak geçirmiştim.

Urfa’dan Hatay’a kadar elimizde mikrofon gezmiş, sınırı belirleyen paslanmış tel örgülerin hizasında yolculuklar yapmış, her ne hikmet idiyse, bizim kadar savaş telaşı yaşamayan köylülerin bakır kaplarda ikram ettikleri ayranlardan içmiş ama yine de ‘Suriye sınırında alarm’ haberleri geçmiştik.

Yalan haber geçmiyorduk tabi.

Sınırdaki köylülerin pek ilgisini çekmese de, Ankara’dan gelen beyanatlar, psikolojisi fiili halinden daha güçlü olan ‘Askeri yığınaklar’ gündemin bir numaralı başlığı haline gelmişti.

Neticede Suriye yönetiminin PKK’ya verdiği desteği sona erdirmeyi amaçlayan o baskı sonuç verdi ve İran ile Mısır’ın girişimleriyle Hafız Esad rejimi Türkiye’nin taleplerini karşılama noktasına geldi.

Abdullah Öcalan’ın Suriye’den gönderilmesi gibi fiili bir sonuç üreten o sürecin bir başka ‘çıktısı’ Adana Mutabakatı olarak bilegeldiğimiz anlaşma oldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ufukta erken seçim gözüküyor mu? 30 Mayıs 2020 | 1.890 Okunma Türkiye ve Rusya Libya için uzlaşma sağlayabilecek mi? 27 Mayıs 2020 | 2.295 Okunma Suriye’den sonra Libya’da da Ruslarla baş başa mı kalıyoruz? 23 Mayıs 2020 | 2.745 Okunma Libya’da son gelişmeler neyin habercisi? 20 Mayıs 2020 | 2.723 Okunma Örnek olduğumuz dünyaya ders olmayalım 18 Mayıs 2020 | 1.967 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar