ABD ile güvenli bölge anlaşması: Avantajlar/riskler

Bütün yumurtaları aynı sepette taşımak nasıl bir risk oluşturursa, bu teşbih uygulanan politikalar, alınan inisiyatifler, yapılan anlaşmalar için de geçerli olabilir.Geçen hafta Çarşamba günü ABD...

Bütün yumurtaları aynı sepette taşımak nasıl bir risk oluşturursa, bu teşbih uygulanan politikalar, alınan inisiyatifler, yapılan anlaşmalar için de geçerli olabilir.

Geçen hafta Çarşamba günü ABD ile varılan Barış Koridoru mutabakatını bu anlamda avantaj ve riskleriyle birlikte değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Mutabakatın büyük bölümü gizli tutuluyor. Belli ki işin bu kısmı da yapılan anlaşmanın bir parçasını oluşturuyor.

Güvenli Bölge’nin hangi bölgeleri kapsayacağı, uzunluğu, derinliği bilgi sahibi olanlar dışında kamuoyu ile paylaşılmadı.

Bu böyle olunca, ancak yapılan ortak açıklamanın satır aralarından bir takım tahminler yürütmek mümkün hale gelebiliyor.

Fırat’ın doğusu için askeri hazırlıkların ağırlık noktasının Şanlıurfa’nın Akçakale ve Ceylanpınar ilçelerinin hemen karşısında yer alan Tel Abyad ve Rasulayn’ı kapsam alanına alacak şekilde yapıldığı biliniyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İdlib krizi Türkiye sınırlarını zorlarken… 26 Ağustos 2019 | 1.534 Okunma Şartlar değişti! 22 Ağustos 2019 | 2.554 Okunma Kayyım kararı neden alındı? 21 Ağustos 2019 | 3.677 Okunma Güvenli Bölge anlaşmasının bilinmeyenleri 19 Ağustos 2019 | 2.672 Okunma Üzüm bağlarından kiraz bahçelerine... 15 Ağustos 2019 | 2.194 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar