ABD ile güvenli bölge anlaşması: Avantajlar/riskler

Bütün yumurtaları aynı sepette taşımak nasıl bir risk oluşturursa, bu teşbih uygulanan politikalar, alınan inisiyatifler, yapılan anlaşmalar için de geçerli olabilir.Geçen hafta Çarşamba günü ABD...

Bütün yumurtaları aynı sepette taşımak nasıl bir risk oluşturursa, bu teşbih uygulanan politikalar, alınan inisiyatifler, yapılan anlaşmalar için de geçerli olabilir.

Geçen hafta Çarşamba günü ABD ile varılan Barış Koridoru mutabakatını bu anlamda avantaj ve riskleriyle birlikte değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Mutabakatın büyük bölümü gizli tutuluyor. Belli ki işin bu kısmı da yapılan anlaşmanın bir parçasını oluşturuyor.

Güvenli Bölge’nin hangi bölgeleri kapsayacağı, uzunluğu, derinliği bilgi sahibi olanlar dışında kamuoyu ile paylaşılmadı.

Bu böyle olunca, ancak yapılan ortak açıklamanın satır aralarından bir takım tahminler yürütmek mümkün hale gelebiliyor.

Fırat’ın doğusu için askeri hazırlıkların ağırlık noktasının Şanlıurfa’nın Akçakale ve Ceylanpınar ilçelerinin hemen karşısında yer alan Tel Abyad ve Rasulayn’ı kapsam alanına alacak şekilde yapıldığı biliniyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yabancı öğrenciler Türkiye’ye neden bu kadar çok ilgi gösteriyor? 16 Temmuz 2022 | 223 Okunma 1071, 1453, 1915, 15 Temmuz 2016 15 Temmuz 2022 | 110 Okunma Aşkınan tatil yapan yorulmaz 13 Temmuz 2022 | 304 Okunma Nebevi liderlik ve Hz. Muhammed (s.a.v.) 09 Temmuz 2022 | 76 Okunma ​Madencilikte daha büyük hedeflere doğru 02 Temmuz 2022 | 127 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar