ABD ile güvenli bölge anlaşması: Avantajlar/riskler

Bütün yumurtaları aynı sepette taşımak nasıl bir risk oluşturursa, bu teşbih uygulanan politikalar, alınan inisiyatifler, yapılan anlaşmalar için de geçerli olabilir.Geçen hafta Çarşamba günü ABD...

Bütün yumurtaları aynı sepette taşımak nasıl bir risk oluşturursa, bu teşbih uygulanan politikalar, alınan inisiyatifler, yapılan anlaşmalar için de geçerli olabilir.

Geçen hafta Çarşamba günü ABD ile varılan Barış Koridoru mutabakatını bu anlamda avantaj ve riskleriyle birlikte değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Mutabakatın büyük bölümü gizli tutuluyor. Belli ki işin bu kısmı da yapılan anlaşmanın bir parçasını oluşturuyor.

Güvenli Bölge’nin hangi bölgeleri kapsayacağı, uzunluğu, derinliği bilgi sahibi olanlar dışında kamuoyu ile paylaşılmadı.

Bu böyle olunca, ancak yapılan ortak açıklamanın satır aralarından bir takım tahminler yürütmek mümkün hale gelebiliyor.

Fırat’ın doğusu için askeri hazırlıkların ağırlık noktasının Şanlıurfa’nın Akçakale ve Ceylanpınar ilçelerinin hemen karşısında yer alan Tel Abyad ve Rasulayn’ı kapsam alanına alacak şekilde yapıldığı biliniyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’nin ‘mavi vatan’ sınırları nasıl genişledi? 07 Aralık 2019 | 2.282 Okunma Ellerinde bir tek yaptırım sopası kaldı ama o da tavsadı 04 Aralık 2019 | 2.269 Okunma Çadırın orta direği çatırdıyor 02 Aralık 2019 | 3.024 Okunma “ABD bu defa dürüst davrandı ama Ruslar sözlerini tutmadı” 30 Kasım 2019 | 3.113 Okunma Havada uçuşan senaryolar… 27 Kasım 2019 | 2.560 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar