ABD ile gerilim neden yumuşamıyor?

“Türkiye’nin Başkanı Tayyip Erdoğan ile Başkan Trump NATO’daki son karşılaşmalarında yumruk tokuşturmuşlar, Trump Erdoğan’ı kastederek, ‘Onu seviyorum, onu seviyorum’ diye cümle âleme...

“Türkiye’nin Başkanı Tayyip Erdoğan ile Başkan Trump NATO’daki son karşılaşmalarında yumruk tokuşturmuşlar, Trump Erdoğan’ı kastederek, ‘Onu seviyorum, onu seviyorum’ diye cümle âleme ilan etmişti.”

New York Times’ın Türk-Amerikan ilişkilerinde en son Brunson krizi olarak karşımıza çıkan gerilimi anlattığı yazı böyle bir cümle ile başlıyor.

Devamının nasıl geldiğini hepimiz biliyoruz.

Gerilime bir son vermek amacıyla Washington’a gönderilen 9 kişilik heyet, dün ilk görüşmesini ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı ile yaptı.

Hatırlayalım, ABD’ye böyle bir heyet gönderileceği haberi, iki gün önce kamuoyuna “Ön mutabakat sağlandı” kulis bilgisi eşliğinde yansımıştı.

Nerede duracağı belli olmayan doların ateşini nispeten düşüren faktör de, “Diplomatik kaynaklardan edinilen” bu bilgi olmuştu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan kritik sorulara önemli cevaplar 04 Aralık 2021 | 197 Okunma Meral Akşener’in başka bir oyun planı mı var - 2 02 Aralık 2021 | 586 Okunma Meral Akşener’in başka bir oyun planı mı var? 01 Aralık 2021 | 3.347 Okunma Birleşik Arap Emirlikleri ile yeni dönem: Baltalar neden/nasıl gömüldü? 25 Kasım 2021 | 3.100 Okunma Temel Karamollaoğlu 24 Kasım 2021 | 2.543 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar