AB ile ilişkilerde ‘yeni normale’ dönüş

Merkel’in şahsi katkısına yapılan atıf üzerinde durulurken, iki hususun altı çizilebilir

Geçen haftanın en önemli dış politika gelişmelerinden birini, Avrupa Birliği’nin Liderler Zirvesi’nde Türkiye ile ilgili sergilenen tutum ve alınan kararlar oluşturdu.

Zirve bildirisinde Türkiye ile ilgili, hukukun üstünlüğü ve temel haklarla ilgili bir takım kaygılar dile getirilse de, önceki iki zirvedeki atmosferle birlikte düşünüldüğünde ‘pozitif gündeme’ dönüş sinyallerinin verilmiş olması önemliydi.

Bu minvalde, bildiride yer verilen “AB’nin Türkiye ile kademeli, orantılı ve geri dönülebilir şekilde işbirliğini geliştirmeye hazır olduğu” ifadesinin altı çizilebilir.

Türkiye/AB ilişkilerinin son 6 ayını bir süreç ve içinden geçilen bir tünel olarak varsayacak olursak, yaz aylarındaki....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Amiraller soruşturması ve savcılığın cevabını aradığı en kritik soru 17 Nisan 2021 | 145 Okunma Türkiye’nin Libya’daki özel konumunu bozmak isteyenlere dikkat! 14 Nisan 2021 | 380 Okunma Kılıçdaroğlu’nun kafasındaki apoletler, bildirici amirallerin omuzundaki apoletlerden daha mı fazla? 12 Nisan 2021 | 246 Okunma Amiraller bildirisine bakalım önce kim, ‘kontrollü bildiri’ diyecek 10 Nisan 2021 | 286 Okunma Milli Savunma Bakanı Akar: TSK, kişi veya kişilerin hırs, ihtiras ve şahsi emellerine araç yapılamaz 07 Nisan 2021 | 131 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar