2019’un büyük sorusu: Fırat’ın doğusunda kim kazançlı çıkacak?

İran’ın Ankara Büyükelçiliği’nde görev yapan, üstlendiği misyon itibarıyla hem siyaset, hem de bölgesel konular üzerine yoğunlaşan bir isimle zaman zaman bir araya gelip ‘fikir teatisinde’...

İran’ın Ankara Büyükelçiliği’nde görev yapan, üstlendiği misyon itibarıyla hem siyaset, hem de bölgesel konular üzerine yoğunlaşan bir isimle zaman zaman bir araya gelip ‘fikir teatisinde’ bulunuyoruz.

Aynı isim geçen gün yeniden ziyaretime geldi ve bu defa ağırlıklı olarak Fırat’ın doğusu bağlamında gelişen meseleleri konuştuk.

Bu vesileyle ‘’ tartışmaları, PKK/YPG’nin geleceği, İran ve Türkiye’nin birlikte neler yapabileceği gibi başlıklarda Tahran’ın yaklaşımına dair bir takım fikirler elde ettim.

İranlıların Türk muhataplarıyla konuşmalarında, Ankara’nın Kuzey Suriye politikasını etkilemeye dönük ‘Pırıltısı olan’ bir soru sorduklarını daha önceden biliyordum.

Soru şu:

“Sınırınızda Suriye devletini mi görmek istersiniz? Yoksa PKK’yı mı?”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sisli hava dağılır mı? 13 Kasım 2019 | 2.531 Okunma Trump 13 Kasım’ı özel bir mesaj vermek için mi seçti? 11 Kasım 2019 | 3.129 Okunma “Demek ki bu gece rahat bir uyku çekebileceğiz” 07 Kasım 2019 | 2.843 Okunma Bugünkü dersimizin konusu: Eğitim 06 Kasım 2019 | 2.423 Okunma Yargı reformu paketi ve tahliye tartışmaları 04 Kasım 2019 | 3.010 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar