2019’un büyük sorusu: Fırat’ın doğusunda kim kazançlı çıkacak?

İran’ın Ankara Büyükelçiliği’nde görev yapan, üstlendiği misyon itibarıyla hem siyaset, hem de bölgesel konular üzerine yoğunlaşan bir isimle zaman zaman bir araya gelip ‘fikir teatisinde’...

İran’ın Ankara Büyükelçiliği’nde görev yapan, üstlendiği misyon itibarıyla hem siyaset, hem de bölgesel konular üzerine yoğunlaşan bir isimle zaman zaman bir araya gelip ‘fikir teatisinde’ bulunuyoruz.

Aynı isim geçen gün yeniden ziyaretime geldi ve bu defa ağırlıklı olarak Fırat’ın doğusu bağlamında gelişen meseleleri konuştuk.

Bu vesileyle ‘’ tartışmaları, PKK/YPG’nin geleceği, İran ve Türkiye’nin birlikte neler yapabileceği gibi başlıklarda Tahran’ın yaklaşımına dair bir takım fikirler elde ettim.

İranlıların Türk muhataplarıyla konuşmalarında, Ankara’nın Kuzey Suriye politikasını etkilemeye dönük ‘Pırıltısı olan’ bir soru sorduklarını daha önceden biliyordum.

Soru şu:

“Sınırınızda Suriye devletini mi görmek istersiniz? Yoksa PKK’yı mı?”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
En kötü senaryoya göre hazırlık 17 Haziran 2019 | 2.288 Okunma S-400 üzerinden bilek bükme çabaları 13 Haziran 2019 | 2.176 Okunma İstanbul adayları ‘düelloya’ nasıl hazırlanıyor? 12 Haziran 2019 | 2.233 Okunma İstanbul seçimlerine dair son kulisler 10 Haziran 2019 | 3.257 Okunma Bayram yazılarında ikinci gün: Kosova savaşında haber peşinde geçen bir gün 06 Haziran 2019 | 44 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar