Eşlere kavgalarının çocuklarına olumsuz etki ettiğini göstermek işe yarar mı?

Anne babalara yaptıkları şiddetli kavgaların çocuklarının ruh sağlığına yaptığı olumsuz etki açıkça gösterildiğinde ne olur?

Bu farkındalık anne babalarda kavgalarını durdurma ile ilgili motivasyona sebep olur mu? Bu sorular gözlem düzeyinde cevaplarım “evet” şeklinde. Ama bu gözlemin bilim diliyle gösterilmesine ihtiyaç var. 

Yeni çıkan “Çocuk Yetiştirmede Travmatik Yanlışlar Geliştiren Doğrular” adlı kitabımı evlilik terapilerine gelen danışanlarıma okumalarını tavsiye ediyorum. Bu kitaptaki öykülerden biri şöyle: “Annem ve babam bitmek tükenmek bilmeyen kavgalar ederdi. Üstelik bu kavgalar gözümüzün önünde olurdu. Çocuk halimle “anne baba niye kavga ediyorsunuz? Deyip dururdum. Annem veya babam haklı olduklarını bana anlatmaya çalışır, bir nevi taraf olmaya veya hakem olmaya iterlerdi. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mutluluk ne kadar mümkün? 04 Ocak 2020 | 158 Okunma Ruh sağlığı açısından kimliklerimiz 30 Aralık 2019 | 230 Okunma Gündelik hayat seyrini seçebilme özgürlüğü 28 Aralık 2019 | 145 Okunma Acı çeken çocuğun baş etme mekanizmaları 23 Aralık 2019 | 141 Okunma Çocuklarda hayali oyun arkadaşı ne zaman normal? 21 Aralık 2019 | 77 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar