Beden hazları bağımlılığı

Beden hazları normalde mutluluğumuzun bir parçası. Allah’ın verdiği nimetlerden haz almak normal sınırlarda hem meşru hem güzel bir şey.

Fakat hazlar meselesinde yerli yerindelik yakalanmadığında acı ve rezalet de ortaya çıkabilir. 

Beden hazlarının yerli yerinde yaşanması normalde mutluluğumuza katkı sağlar. Ama eğer hazlar yerli yerinde yaşanmaz, bağımlılığa dönerse kişiye her zaman zarar verir. Aşırı yemek, içkiler, cinsellik bağımlılığa dönebilir. Örneğin cinsellik insan bedeninin en güzel hazlarından biriyken çok kolay sapkınlığa veya bağımlılığa dönebilir. Kişi hayatının enerjisini bütünüyle cinselliğin peşinde koşarak yaşayabilir. Hayatın diğer unsurlarını bozacak kadar cinselliği merkeze alabilir. Bu tarzdaki bir cinsellik artık doğal bir zevk halinden çıkmış, psikolojik bağımlılığa dönmüştür ve sonuçları itibariyle de her zaman kişiye olumsuz etkir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mutluluk ne kadar mümkün? 04 Ocak 2020 | 156 Okunma Ruh sağlığı açısından kimliklerimiz 30 Aralık 2019 | 229 Okunma Gündelik hayat seyrini seçebilme özgürlüğü 28 Aralık 2019 | 143 Okunma Acı çeken çocuğun baş etme mekanizmaları 23 Aralık 2019 | 141 Okunma Çocuklarda hayali oyun arkadaşı ne zaman normal? 21 Aralık 2019 | 76 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar