Türkiye, ABD ve Fransa’da olanlar… 

Fransa’da yapılan araştırmalar, halkın yüzde 72’sinin gösterileri desteklediğini, yüzde 60’ının da devamını arzu ettiklerini gösteriyor. Buna Macron’a oy verenlerin yarısı da...

Fransa’da yapılan araştırmalar, halkın yüzde 72’sinin gösterileri desteklediğini, yüzde 60’ının da devamını arzu ettiklerini gösteriyor. Buna Macron’a oy verenlerin yarısı da dahil. 

Dahası, Macron her konuştuğunda bu destek azalmak yerine çoğalıyor. Hükümetin akaryakıt zammının (ki bu zam Paris Anlaşması gereği ekoloji kesintisi olarak konuyordu) altı aylığına geri çekmesi de sükuneti sağlamadı. Başkan Trump ise fırsatı kaçırmayarak “Macron ve göstericiler benim dediğime geldi” deyiverdi. Bu özdeşleşmenin küresel anlamları olduğu açık. 

Dünya demokrasisinin bir krizde olduğu gerçek. Trump bu dalga üzerinden iktidara geldi ve Fransa’da seçime girse herhalde merkez sağ ve solla değil, Le Pen ile yarışırdı. 

Sorun, ABD de de, Avrupa’da da, bu öfke seline, dezavantajlı klasik sınıfların dışında alt/orta beyaz kesimlerin de katılmış olması. Elitist sol ve sağa öfke gittikçe büyüyor. 

Fransa özelinde, bu yüzde 70’leri aşan öfkeli ve hetero

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD’de yargıçlar var mı? 19 Şubat 2019 | 2.459 Okunma “Anti-Cumhur İttifakı” beka sözüne neden bozuluyor? 16 Şubat 2019 | 4.649 Okunma Millet de bu muhalefeti tanzim edecek… 14 Şubat 2019 | 2.483 Okunma Geride kalanlar ne yapacak, asıl mesele o... 12 Şubat 2019 | 2.309 Okunma Lego ittifakı... 09 Şubat 2019 | 3.715 Okunma
TÜM YAZILARI