Mühendislik çöküyor...

Siyaset tabii ki biraz da mühendislik işidir. Ama bu mühendisliği meşru siyasi partiler ve aktörler yapmalıdır. Başka ülkeler, onların sivil toplum, medya veya istihbarat örgütleri bu işe soyunmamalıdır....

Siyaset tabii ki biraz da mühendislik işidir. Ama bu mühendisliği meşru siyasi partiler ve aktörler yapmalıdır. Başka ülkeler, onların sivil toplum, medya veya istihbarat örgütleri bu işe soyunmamalıdır. Çünkü doğal olmayan müdahaleler o ülkeye mutlaka fenalık getirir.

***

Müdahale eden aktörlerin o ülkenin gördüğü zarar ile ilgili bir endişeleri olmayacağı gibi, çoğunluk bundan memnun da olacaklardır. Devletlerinin iç işlerine müdahale ettirmemek, memleketin gündemine, kaynaklarına, insanına sahip çıkmak o ülkenin insanlarının yapacağı, yapmaları gereken bir iştir.

***

Bu manada Türkiye tıpkı Birinci Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi, şu son yirmi yılda bu mücadeleyi vermek zorundaydı. Bunu bizlerin yerine İngilizler veya Amerikalılar yapacak değildi. En son bir müttefike, Almanlara bel bağladığımızda imparatorluğu kaybettik.

***
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Keşke o kadar basit ve kolay olsa… 26 Eylül 2020 | 200 Okunma Model çok net… 24 Eylül 2020 | 362 Okunma Basit bir tartışma değil… 19 Eylül 2020 | 236 Okunma Beceremedin Macron… 17 Eylül 2020 | 469 Okunma Bana dostunu söyle... 12 Eylül 2020 | 1.967 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar