İlk kilise...

İstanbul Süryani Kadim Vakfı Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi’nin temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla 3 Ağustos günü atıldı. Ülkemiz tarihi için müstesna...

İstanbul Süryani Kadim Vakfı Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi’nin temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla 3 Ağustos günü atıldı. Ülkemiz tarihi için müstesna bir gündü; haberlerde “Sıfırdan inşa edilecek ilk Süryani kilisesi” diye geçiyor; doğru değil, ne Süryani ne de başka bir milletten cumhuriyet tarihinde bugüne kadar hiçbir kilise inşa edilmiş değil. Bu ilki olacak.* Hayırlısı olsun. 

Tabii yine bazı aklıevveller veya yeminli Erdoğan düşmanları, “Canım ne var ki bunda” diye mevzuyu değersizleştirmeye çalışabilirler. 

Şöyle anlatalım; AK Parti dönemi öncesinde, yani bu ülkeyi laikçi-elitist müesses nizamın yönettiği dönemlerde bırakın bir kilise inşa etmeyi, yıkılan, acil onarım gerektiren ibadethanelere, vakıf akarlarına çivi çakılması bile yasaktı. Zaten o çiviyi çakacak vakıfların zayıflatılması için 36 Beyannamesi denen faşist uygulama ile mallara devletçe el konuyordu. 

İşte o günlerde benim babam

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
'Öyle haberdar değilim falan değil...' 20 Ağustos 2019 | 2.021 Okunma Ya mühendislik ya siyasi ahmaklık... 17 Ağustos 2019 | 2.169 Okunma Beşeri mucize... 15 Ağustos 2019 | 44 Okunma Aşağıdakiler / Yukarıdakiler ... 13 Ağustos 2019 | 122 Okunma Çevre ve etikte iki teklif...  10 Ağustos 2019 | 36 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar