ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Savaş neden bitmiyor? 

“Belçikalılarla Fransızlar ve Hollandalılar, yurtseverlik gereği kendilerine düşen görevin aldatmak, yalan söylemek, karaborsacılık yapmak, güven sarsmak ve dolandırmak olduğuna inandırılarak savaşın içine çekildiler: Bu alışkanlık beş yıldan sonra kök saldı .

Markar Esayan
Markar Esayan Akşam Gazetesi
13 Kasım 2018 | 6.3 K

“Belçikalılarla Fransızlar ve Hollandalılar, yurtseverlik gereği kendilerine düşen görevin aldatmak, yalan söylemek, karaborsacılık yapmak, güven sarsmak ve dolandırmak olduğuna inandırılarak savaşın içine çekildiler: Bu alışkanlık beş yıldan sonra kök saldı.” 

Bu sözler Belçika’nın önce Dışişleri Bakanı, 1938’de ise ilk sosyalist Başbakanı olan Paul-Henri Spaak’a ait. Spaak savaş sonrasında NATO ve AET başta olmak üzere tüm önemli süreçlerde etkin rol oynadı. Avrupa Parlamentosu başkanlığı gibi önemli görevler üstlendi. 

Yukarıdaki kısa alıntı, sömürgeciliğin, faşizmin ve bunların kaçınılmaz sonucu olarak büyük savaşın halkları nasıl yozlaştırdığının en üst düzeydeki samimi itirafıdır. 

Liderler geçen gün 1. Dünya Savaşı’nın bitişinin 100. sene-i devriyesi için Paris’te toplanmışlardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan hem bu törene katılmış, hem de Le Figaro gazetesindeki makalesinde “1. Dünya Savaşı daha bitmedi” diye dünyayı uyarmıştı. Mehmet

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER