ÇOK OKUNAN YAZARLAR

ABD’nin Amok Koşusu  

ABD’nin dış politikasının yeni muhafazakârlık (Neo-con) çizgisine dönmesinde epey katkıda bulunmuş olan iki gazeteci, Lawrence Kaplan ve William Kristol’un Bush döneminde yazdıkları bir kitap epey gündem olmuştu .

Markar Esayan
Markar Esayan Akşam Gazetesi
18 Ağustos 2018 | 3.5 K

ABD’nin dış politikasının yeni muhafazakârlık (Neo-con) çizgisine dönmesinde epey katkıda bulunmuş olan iki gazeteci, Lawrence Kaplan ve William Kristol’un Bush döneminde yazdıkları bir kitap epey gündem olmuştu. Kitabın ismi “War over Iraq: Saddam’s Tyranny and America’s Mission” adını taşıyordu, yani “Irak’a Karşı Savaş: Saddam Diktatörlüğü ve Amerika’nın Misyonu…” 

Yazarlar kitapta özetle Saddam’ın zaten yönetimden uzaklaştırılacağını, ama bu meselenin bir son değil başlangıç olacağını açıkça ifade ediyorlardı. Bu zaten bilindik bir ABD tavrıydı. ABD’nin bu müdahaleci tavrını Bosna ve Kosova’da iyi yönde kullandığı da olurdu. AB’nin utanç verici pasifliğinde, eğer ABD olmasaydı, Bosna ve Kosova’daki kasaplara etkili bir darbe vurmak söz konusu değildi. Ama sorun şu ki, ABD bu müdahaleci tavrını daha çok “kendinden menkul ABD güvenliği ve ulusal çıkarları şemsiyesi” altında yıkıcı bir biçimde kullanmıştı. 

Ama bu kitapta kendisini açıkça belli eden şey bu müdah

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER