ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Antiemperyalist mücadele buna denir...

ABD, parasını Türkiye gibi bir NATO müttefikinin ekonomisini çökertmek için silah olarak kullandı ve tarihi bir hata yaptı .

Markar Esayan
Markar Esayan Akşam Gazetesi
16 Ağustos 2018 | 4.3 K

ABD, parasını Türkiye gibi bir NATO müttefikinin ekonomisini çökertmek için silah olarak kullandı ve tarihi bir hata yaptı. Bu piyasa oyuncularının da hoşuna gitmeyecektir. Çünkü ne olursa olsun, serbest piyasa koşullarına güvenin zarar görmesi demektir bu. Liberal ekonomi tezine göre, piyasa bir tür bağımsız canlı organizmadır ve onun kendi kuralları vardır. Devletler başta olmak üzere, piyasaya müdahale edildiğinde her şeyin daha kötüye gideceğine inanılır. 

Oysa 2008 krizinde Obama yönetimi ekonomiye basbayağı müdahale etmiş ve herkes ekonomiyi devletin kurtarması gerektiğini düşünmüştü. Keynes yeniden diriliyordu.   

Doğrudur, devletin ekonomi içindeki en büyük aktör ve en büyük üretici olması noktasındaki olumsuz yaklaşımın sağlam bir mantığı vardır. En azından SSCB gibi bir örnek yaşanmıştır. Ama bu devletin kendi halkını piyasanın insafına terk etmesini ve “Ne yapalım, piyasa böyle işler” diyerek izleyici konumda kalmasını gerektirmez. Üstelik sosyal devle

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER