ÇOK OKUNAN YAZARLAR

21. yüzyıl sömürgeciliğe Yeni Türkiye panzehiri...

Yenikapı Mitingi ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın etkili bir sonuç bildirgesi ile toplanması ile Kudüs’ün bir oldu bittiyle Filistinlilerden tamamen koparılması hamlesine güçlü bir tepki verildi .

Markar Esayan
Markar Esayan Akşam Gazetesi
21 Mayıs 2018 | 309

Yenikapı Mitingi ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın etkili bir sonuç bildirgesi ile toplanması ile Kudüs’ün bir oldu bittiyle Filistinlilerden tamamen koparılması hamlesine güçlü bir tepki verildi. Böylelikle, bu yıkıcı adımın sessiz sedasız geçiştirilmesi önlendi. Dünya medyasında Türkiye’nin bu konudaki liderliği övüldü. Çünkü, her ne kadar Kudüs’te öncelikle Filistin ve İslam âleminin hakları çiğneniyorsa da, aslında bu kutsal mekanın dünyayı, üç büyük dini birleştirme potansiyeli var. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda son derece etkili ve akılcı bir diplomasi ortaya koyuyor. ABD ve İsrail’in şiddet pratiklerini dünya kamuoyunu tahkim ederek yalnızlaştırıyor. Bunun daha kolay bir yolu yok. Museviler ile siyonizmi ayrıştırmak, ABD kamuoyuna seslenmek oldukça önemli. Papa ve Hıristiyan dünyasını bu işe katması da öyle. Çünkü Kudüs üç semavi din için de tartışılmaz bir öneme haiz. Bu kutsal mabedin terörizme teslim olması dünyaya felaketten başka bir şey getirmez. 

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER