ÇOK OKUNAN YAZARLAR

CHP ve HDP de ittifak yapacaklar mı?

16 Nisan’da yapılan ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kabulüyle sonuçlanan referandumun çok önemli ve demokrasi açısından pozitif sonuçlarından birisinin daha dün itibarıyla belirginleştiğini gördük .

Markar Esayan
Markar Esayan Akşam Gazetesi
22 Şubat 2018 | 3.8 K

16 Nisan’da yapılan ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kabulüyle sonuçlanan referandumun çok önemli ve demokrasi açısından pozitif sonuçlarından birisinin daha dün itibarıyla belirginleştiğini gördük. Bahsettiğimiz tabii ki AK Parti ve MHP arasındaki seçim ittifakı, yani Cumhur İttifakı… 

Konuyla ilgili 26 maddelik yasa teklifi Meclis başkanlığına sunuldu. Böylelikle gündeme damgasını da vurmuş oldu. 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin en pozitif yönlerinden birisi olarak, koalisyonlardan farklı şekilde, siyasi partilerin seçim sonrası değil, öncesinde ittifak yapmalarına olanak tanıyan yasak da kalkmış olacak. 

Bu seçmene karşı dürüst ve tutarlı olmanın bir gereği olduğu kadar, ülkeyi belirsizlikten ve öngörülebilir olmaktan uzaklaştıran bir demokratik reform olacaktır. Her şey vatandaşın önünde şeffaf bir şekilde seçimlerden önce tamamlanacak, böylelikle her oy doğru adresine ulaşabilecektir. 

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER