“Allah bize neden yardım etmez?” (2)

15 Eylül tarihli yazımda açıkladığım, Allah’ın yardımının gelmesi için lazım olan iman ve sabırdan sonra gerekli olan “Takva”dır. Allah’ın yardımının bizden...

15 Eylül tarihli yazımda açıkladığım, Allah’ın yardımının gelmesi için lazım olan iman ve sabırdan sonra gerekli olan “Takva”dır.

Allah’ın yardımının bizden uzaklaşmaması, sevgisini yitirmemek için onun sevdiği her şeyi yapmak, sevmediklerinden uzak durmak ve bunu yaparken de Sevgili Peygamberimizi örnek almak gerekir.

Takva: Masadan düşen bardağın tuz buz olduğu evde, anne ve babanın, çocuklarının ve kendi ayaklarının cam kırıklarından korunması için o bölgeden yalınayak yürürken insanın ayaklarına cam kırığı batmaması için bütün vücudu dikkat kesilir, vücudunun her parçası göz olur ya, işte bu dünyada elini, dilini, belini, gözünü, gönlünü, kulağını, ayağını haramlara dokundurmadan ömrünü geçirmeye takva denir.

Şirkten sakınıp iman üzere olmaktır takva. (Fetih 6)

İsyandan sakınıp itaat üzere olmaktır takva. (Maide 65, A’raf 96)

Her işinizde Allah’ın rızasını aramak için Allah’a layık bir kul olmaya çalışmaktır takva. (Ali İmran 102)

İçini Hak için şirkten, yalandan, kinden, iftiradan, hasetten, gıybetten arındırmak süslemek, dışını halk için süslemektir takva.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Helalı haram, haramı helal yapmayalım 27 Aralık 2017 | 327 Okunma Dev zülf’ü-yardan değil Zülfikardan anlar 26 Aralık 2017 | 166 Okunma Hayvanlar da ümmettir 25 Aralık 2017 | 133 Okunma Haramla hareme gidilmez 22 Aralık 2017 | 194 Okunma “Eski dost düşman olmaz” 21 Aralık 2017 | 110 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar