PKK’da Amerikancı-İrancı çatışması mı var?

Afrin operasyonu sürerken, Suriye'de hesabı olan ülkeler, ABD, Rusya, İran ve tabii ki perde arkasındaki İsrail'in birbirlerine yönelik tezgâhları da bitmiyor. Zeytin Dalı Harekâtı tüm bunlara rağmen hepsinin ezberini bozarak...

Afrin operasyonu sürerken, Suriye'de hesabı olan ülkeler, ABD, Rusya, İran ve tabii ki perde arkasındaki İsrail'in birbirlerine yönelik tezgâhları da bitmiyor.

Zeytin Dalı Harekâtı tüm bunlara rağmen hepsinin ezberini bozarak yoluna devam ediyor. Belki de bu harekete yönelik yeni bir kamuoyu oluşturmak için devreye eski PYD Başkanı Salih Müslüm'ün tutuklanması sokuldu.

Nasıl bir hesap yapıldığını zaman gösterecek. AB'nin başkalarına dayattığı hukuku, yeri geldiğinde ayaklar altına aldığını daha önceki deneyimlerden biliyoruz.

Hatırlayın, 1998'de Öcalan Avrupa'ya çıktığında Almanya'nın yaptıklarını. Almanya, Öcalan'ı tutuklayabilirdi.

Ama tutuklamadı ve bir gecede tutukluluğunu kaldırarak başka bir sürecin gelişmesinin önünü açtı.

Neden? İşte bu sorunun cevabını "Bize Öcalan'ı neden teslim ettiler, anlamadık" diyen o günün siyasi aktörleri de bilmiyordu.

Ama bugün hem siyasi aktörler, hem de Türkiye çok değişti ve neler olup bittiğinin farkında. Bu tür ayak oyunları artık sökmüyor.

Bu noktada üzerinde fazla durulmayan bir başka olayı daha hatırlamakta yarar var.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Her taşın altından BAE çıkıyor 07 Temmuz 2020 | 2.753 Okunma FETÖ’nün Parsadan’ları 05 Temmuz 2020 | 494 Okunma Sosyal medyanın karanlık yüzü 04 Temmuz 2020 | 2.108 Okunma FETÖ, mafya ve paranın izi 03 Temmuz 2020 | 3.494 Okunma Büyük sorunları kim çözer? 02 Temmuz 2020 | 2.493 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar