Özgür Özel, Esad’a ne diyecek?

Suriye'de siyasi çözüm üretmek için, Türkiye'nin de destek verdiği Anayasa Komisyonu, Fikirdaş Ülkeler ve Uluslararası Dostluk Grubu gibi birçok girişim oldu. Ancak hiçbiri başarılı olamadı. Devreye...

Suriye'de siyasi çözüm üretmek için, Türkiye'nin de destek verdiği Anayasa Komisyonu, Fikirdaş Ülkeler ve Uluslararası Dostluk Grubu gibi birçok girişim oldu. Ancak hiçbiri başarılı olamadı. Devreye Türkiye ile Suriye arasında, Rusya ve İran'ın da katıldığı Astana süreciyle başlayan ve yaklaşık iki yıldır hızlanan direkt "diyalog" süreci girdi.

Bir önceki Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu döneminde başlatılan, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın derinleştirerek devam ettirdiği bu süreç, bugün devlet başkanlarının görüşme noktasına kadar geldi.
En net açıklamayı da bizzat Başkan Erdoğan yaptı:
"Beşar Esad şu anda Türkiye ile ilişkileri düzeltme noktasında bir adım attığı anda biz de ona karşı o yaklaşımı gösteririz."
Diyalog sürecinin hayata geçirilmesi için bu kez Rusya Devlet Başkanı Putin ve Irak Başbakanı Sudani'nin de devrede...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Trump kimleri korkutuyor? 12 Temmuz 2024 | 1.436 Okunma SHP’nin çözülemeyen sırrı 11 Temmuz 2024 | 1.923 Okunma Özgür Özel, Esad’a ne diyecek? 09 Temmuz 2024 | 3.018 Okunma Siyasette transferler, arayışlar ve yeni partiler 07 Temmuz 2024 | 361 Okunma İngiltere’de İşçi Partisi neden kazandı? 06 Temmuz 2024 | 1.484 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar