‘Okumadan eleştiriyorlar’

Eğitim meselesi, halledilmeyen memleket meselelerinin başında geliyor. AK Parti 21 yılda eğitim altyapısı alanında ciddi adımlar atsa da ezberci eğitim modelini, çağın gereklerine uygun bir biçimde değiştiremedi....

Eğitim meselesi, halledilmeyen memleket meselelerinin başında geliyor. AK Parti 21 yılda eğitim altyapısı alanında ciddi adımlar atsa da ezberci eğitim modelini, çağın gereklerine uygun bir biçimde değiştiremedi. Bu alanda birkaç girişim yapılsa da sonuç etkili olmadı. Sadece küresel bir ölçüm sistemi olan PISA verileri bile -son yıllarda artsa da- parlak değildi ve Türkiye bu eğitim sistemiyle ne dünyayla yarışabilirdi ne de küresel kuşatmalara karşı ayakta kalabilirdi.
Başkan Erdoğan da uzun iktidarı döneminde sık sık sanat, kültür ve eğitim alanlarındaki başarısızlığa dikkat çekiyor ve "köklü reform" ihtiyacını seslendiriyordu.
Nihayet Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bir süre önce 2014 yılından beri bakanlık bünyesinde hazırlanan "köklü eğitim reformu"yla ilgili ilk adımı attı ve "Türkiye Yüzyılı, Maarif Modeli, Köklerden Geleceğe" başlıkla reform çalışmasını kamuoyuna duyurdu.
Türkiye'de siyasi kutuplaşma varken, bu...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘MHP’yle ilgili de patlat, geç’ 25 Mayıs 2024 | 644 Okunma Enerji lisansı gerçeği 23 Mayıs 2024 | 1.955 Okunma Enerji lisansı gerçeği 23 Mayıs 2024 | 1.245 Okunma Suikast, kaza ve İran gerçeği 21 Mayıs 2024 | 2.010 Okunma Özel mi, Kılıçdaroğlu siyaseti mi anormal? 20 Mayıs 2024 | 1.498 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar