Neden tank üretemedik?

Türkiye şimdi Almanya'nın bu ambargosunu aşmaya, kendi motorunu yapmaya veya farklı bir yol bulmaya çalışıyor. CHP'liler bunun farkında mı? Kılıçdaroğlu olmadığı için Almanya'ya tek laf etmiyor kendi ülkesini aşağılıyor: "Tank nerde tank..."

Katar'ın ortaklığı üzerinden tartışılan Tank Palet Fabrikası meselesi aslında "Neden bugüne kadar tank üretemediğimiz?" sorusuyla yakından ilişkili.

Başta CHP olmak üzere muhalefetin bir kısmı bilerek bir kısmı bilmeyerek hâlâ kendi tankımızı ürettirmemek için ellerinden geleni yapıyor.

Bu aslında 1940'larda art arda uçak fabrikalarının kapatılması ya da 60'lı yıllarda yerli "Devrim" otomobilinin engellenmesi sürecini hatırlatıyor. O günlerde ABD, "uçak fabrikasına ihtiyacınız yok" diyerek, içerideki etki ajanları da 1961'de Devrim otomobiline benzin koydurmayarak yerli üretimi engelledi.

Yerli tankın hikayesi de buna benziyor. BMC'nin sahibi Ethem Sancak bir yıl önce ekranlara çıkıp, olayı bütün çıplaklığıyla anlattığı halde CHP hâlâ aynı sorularla ortalığı bulandırmaya devam ediyor. Oysa bu kesimler biraz merak edip, "milli ve yerli" tank sanayiinin arka planını araştırsalar gerçeği görecekler. Ama ne yazık ki CHP, kendi sosyolojisinin "ikna olmasından" korktuğu için işin arka planını es geçiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Seninle asla helalleşmeyiz 30 Kasım 2021 | 333 Okunma Türkmenistan’da Türkiye gerçeği 29 Kasım 2021 | 364 Okunma ‘Hani üst akıl yoktu?’ 27 Kasım 2021 | 661 Okunma Mandacıların asıl korkusu 26 Kasım 2021 | 720 Okunma Helalleşme meselesi nereden çıkmış? 23 Kasım 2021 | 340 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar