HDP’yi ‘korumanın’ faturası

HDP Milletvekili Semra Güzel'in PKK'lı sevgilisiyle yayınlanan fotoğrafları bir kez daha PKK-HDP ilişkisini siyasetin gündemine taşıdı. Doğrusu bu fotoğraf biraz, "Kör parmağım gözüne..." olduğu için...

HDP Milletvekili Semra Güzel'in PKK'lı sevgilisiyle yayınlanan fotoğrafları bir kez daha PKK-HDP ilişkisini siyasetin gündemine taşıdı.
Doğrusu bu fotoğraf biraz, "Kör parmağım gözüne..." olduğu için daha çok dikkat çekti ve tepki topladı. Oysa HDP-PKK ilişkisi hiç de gizli saklı değil ve aralarında sevgililiği de aşan, sivil siyaseti zehirleyen çok açık bir "emir-komuta" ilişkisi var ve bunu da dünya âlem biliyor. Dahası hiçbir HDP yöneticisi bunu inkâr etmiyor. Çünkü onlara göre, PKK ve uyguladığı kanlı terör eylemleri olmasaydıonlar da birer siyasi aktör olmazdı.
Böyle olduğu için de hiçbiri PKK'yı "terör örgütü" olarak görmüyor. Bunu da en çarpıcı biçimde CHP ve İP'in güzellemeler düzdüğü Selahattin Demirtaş söylemişti:

"Biz PKK'yı silahlı muhalefet yapan bir harekât olarak görüyoruz."

Gördüğünüz gibi HDP'liler bu yaklaşımı benimsedikleri için PKK'ya tek laf etmiyorlar, edemezler de... Bugüne kadar Leyla Zana gibi susturulan birkaç işim dışında buna kendi içlerinde itiraz eden de çıkmadı.
Ama daha vahim olan, bir avuç oy için CHP ve İP'in, PKK-HDP ilişkisini görmemesi.

Muhalefetin bu tutumu, yaklaşık 40 yıldır terörle mücadele eden, onu bitirme noktasına getiren bir ülke için, basit bir "olay" değil ve çok daha derin sonuçlara yol açabilecek bir operasyondur. Daha açık söyleyelim; muhalefet, HDP üzerinden PKK'yı "makulleştirerek"şiddetin devreden çıkmasını istemiyor. Tıpkı ABD gibi...
Çok kirli bir hesap bu... Ne zaman böyle kirli bir hesapla karşılaşsam, dönüp Kürt siyasi serüveninin içinden gelen, acılarını yaşayan sevgili Orhan Miroğlu'nun "Yeni Yüzyıl, Kürtler ve Bağımsızlık" kitabına bakıyorum. Herkese de öneririm.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Uğur Mumcu ve gayri nizami harbin yeni aktörleri 25 Ocak 2022 | 555 Okunma Muhalefetin Kabaş’ı 23 Ocak 2022 | 1.198 Okunma Ecevit’i bile sildiler 22 Ocak 2022 | 384 Okunma Mine Kırıkkanat o dosyayı neden saklıyor? 21 Ocak 2022 | 853 Okunma CHP’nin aksaçlıları neden susuyor? 20 Ocak 2022 | 1.144 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar